Asustor Nimbustor 4 AS5304 to jeden z najlepszych serwerów NAS na rynku. Dzisiaj mam okazję sprawdzić samemu, dlaczego jest to konstrukcja bardzo często polecana.
Specyfikacja Asustor Nimbustor 4 AS5304
Wraz z serwerem otrzymałem zasilacz, dwa kable ethernet, instrukcję, śrubki oraz zestawy montażowe. Są to całkowicie wystarczające dodatki, które bez problemów pozwolą na uruchomienie urządzenia.
Asustor Nimbustor 4 AS5304 wygląda znakomicie. Design ten znany jest z poprzednich modeli, ale zawsze będę powtarzał, że jest to przemyślane i naprawdę fajne. Nie trzeba więc serwera chować po szafach – spokojnie może on stać w bardziej widocznym miejscu.
Z przodu znajduje się przycisk włączający, diody informujące o pracy urządzenia, przycisk One Touch Backup Button oraz wejście USB 3.2 Gen 1. Przycisk pozwala na szybkie wykonanie backupu, co czasami może okazać się niezastąpione.
Za metalową zasłonką mocowaną na magnesy znajdują się miejsca na dyski. Asustor Nimbustor 4 AS5304 zmieści cztery dyski 2,5/3,5 cala o maksymalnej pojemności 64 TB. Odpowiednie śrubki służące do montażu są dołączone do serwera, a sam montaż jest naprawdę prosty.
Z tyłu znajdują się dwa złącza USB 3.2 Gen1, dwa ethernet 2,5 GbE oraz HDMI 2.0a. Cieszą w szczególności szybsze złącza ethernet – pozwolą one na lepszą wydajność zbudowanej konfiguracji. Z tyłu znajduje się także 120 mm wentylator – jego maksymalna głośność to 32 dBA (19,7 dBA w spoczynku), więc całość powinna być dosyć cicha. Jest tam także blokada Kensington Lock, wejście na kabel zasilający oraz przycisk reset.
Asustor Nimbustor 4 AS5304 ma procesor Intel Celeron J4105 o prędkości do 2,5 GHz. Zainstalowana jest pamięć RAM DDR4 o pojemności 4 GB. Serwer wspiera nawet 8 GB pamięci RAM – wystarczy dokupić drugą kość 4 GB. Ilość pamięci flash eMMC to 4 GB.
Testowany serwer wspiera takie systemy jak:
- Windows XP, Vista, 7, 8, 10, Server 2003, Server 2008, Server 2012,
- Mac OS X 10.6 i nowsze,
- UNIX, Linux i BSD.
Obsługiwane protokoły sieciowe to: CIFS / SMB, SMB 2.0 / 3.0, AFP, NFS, FTP (Unicode Supported), TFTP, WebDAV, Rsync, SSH, SFTP, iSCSI/IP-SAN, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog. Serwer wspiera też takie połączenia dysków jak: JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10. Całość ma wbudowane szyfrowanie AES-NI.
Serwer może przydać się także dla graczy. Producent mówi o płynnym streamowaniu treści z YouTube czy Twitcha oraz dekodowaniu filmów 4K. Warto też zwrócić uwagę na pobór mocy – ten wynosi 27 W podczas pracy i 12,6 W przy hibernacji dysków.
Serwer NAS otrzymałem z dwoma dyskami Kingston Data Center 500M 480 GB. Są to dyski SSD o prędkości odczytu równej 555 MB/s i zapisu 520 MB/s. Dyski wykorzystują pamięci 3D TLC NAND i są one przeznaczone specjalnie dla serwerów. Implementują one wymagania QoS, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w każdym serwerze NAS i nie tylko. Kingston Data Center 500M 480 GB mają też mnóstwo innych technologii, które docenią osoby szukające dysków SSD do serwerów. Są to więc jedne z najlepszych dysków, SSD jakie można wybrać do tego typu zastosowań.
Oprogramowanie i testy
Asustor Nimbustor 4 AS5304 można łatwo znaleźć poprzez program Asustor Control Center. Tam też łatwo zmapujecie dysk, jeśli istnieje taka potrzeba czy zaktualizujecie oprogramowanie.
Zainstalowany system to ADM 3.5, czyli najnowsza wersja. W porównaniu do poprzedniej wersji zmiany to:
- MyArchive obsługuje system Btrfs oraz migawki. Dzięki temu możecie mieć łatwy dostęp do kopii zapasowych i łatwo przywracać pliki.
- File Explorer obsługuje Ez Sync i pozwala na przeglądanie migawek. To pierwsze pozwala na przeciąganie plików czy folderów bezpośrednio do Ez Sync, co znacznie ułatwia pracę.
- Obecny jest nowy panel sterowania, który od teraz ma wszystkie ustawienia ADM. Nie są wiec one rozbite po wielu sekcjach – obsługa czy ustawianie serwera NAS powinna być znacznie łatwiejsza.
Poza tym system jest taki sam jak w poprzednich wersjach ADM, które miałem okazję testować. Jest więc opcja łatwego tworzenia kopii zapasowych, wygodny eksplorator plików, przejrzysty monitor aktywności czy łatwa w obsłudze aplikacja z usługami. Jest też dostępne centrum aplikacji, gdzie znajdziecie znacznie więcej appek do zainstalowania, w tym Netflix, różne przeglądarki, Spotify, Facebook itp.. Jest też VirtualBox, aplikacja do zarządzania monitoringiem, odtwarzacz filmów czy przeglądarka do zdjęć. Opcji jest naprawdę wiele i warto przejrzeć, co oferuje centrum aplikacji. Jest także dostępna aplikacja mobilna, ale ona niczym nie różni się od poprzednich wersji, jakie miałem okazję już opisywać.
Testy prędkości przeprowadziłem przy wykorzystaniu złącza ethernet 2,5 GbE. Prędkość kopiowania jednego pliku 9,31 GB na NASa wynosiła ok. 163 MB/s a w drugą stronę ok. 290 MB/s. Prędkość kopiowania 1353 plików 2,92 GB na NASa wynosiła ok. 98 MB/s a w drugą stronę ok. 162 MB/s. Są to świetne wyniki, znaczne lepsze niż przy wykorzystaniu jednego złącza 1 GbE. Widoczny jest więc spory zysk w stosunku do modeli nie oferujących takiego połączenia. Sam serwer jest cichy podczas działania – nie powinniście zbytnio go słyszeć. Pobór mocy jest również zgodny z deklaracjami producenta.
Podsumowanie testu Asustor Nimbustor 4 AS5304
Asustor Nimbustor 4 AS5304 kosztuje ok. 2500 zł. Cena jest wysoka, ale w zamian otrzymujemy naprawdę porządny sprzęt. Serwer zmieści do czterech dysków, więc możecie stworzyć konfigurację o dużej pojemności. Oferuje on dwa złącza 2,5 GbE, dzięki czemu prędkość przesyłania plików czy wykonywania kopii zapasowych będzie znacznie większa niż u konkurencji. Tutaj trzeba przyznać, że w połączeniu z odpowiednimi dyskami SSD wydajność naprawdę robi wrażenie.
Serwer ma wgrany system ADM w nowej wersji 3.5 – bardzo dobrze sprawdza się on w praktyce. Obsługa systemu jest prosta, podobnie jak pierwsze podłączenie. Warto tutaj przypomnieć, że sam system oferuje naprawdę mnóstwo aplikacji, które sprawdzą się praktycznie we wszystkich zastosowaniach.
Asustor Nimbustor 4 AS5304 ma jeszcze jedną zaletę – wygląd. Bardzo podoba mi się ten design i moim zdaniem urządzenie spokojnie może stać na widoku, nie trzeba go chować. Warto też pamiętać, że z przodu znajduje się wejście USB oraz przycisk do bardzo szybkiego i łatwego wykonania backupu.
Asustor Nimbustor 4 AS5304 to jeden z lepszych serwerów NAS na rynku, dlatego z czystym sumieniem mogę go Wam polecić.
Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.