NASA opublikowała poklatkowe wideo ukazujące centralną gwiazdę Układu Słonecznego obserwowaną przez 10 lat. Autorzy filmu zmieścili dekadę obserwacji w trwającym 61 minut materiale.
Obserwatorium SDO zostało uruchomione w lutym 2010 roku w celu badania aktywności Słońca i dostarczenia informacji nt. wpływu pogody kosmicznej na życie na Ziemi. W tym celu wykorzystano trzy najnowocześniejsze instrumenty, zdolne do badania szeregu procesów zachodzących na Słońcu i wokół niego. Chodziło m.in. o pole magnetyczne oraz wiatr słoneczny.
W ciągu 10 lat sonda wykonywała średnio jedno zdjęcie na 0,75 sekundy, gromadząc 425 milionów obrazów Słońca. Z jej pokładu na Ziemię trafiło 20 milionów gigabajtów danych. Klatki, w których Słońce znika lub jest widoczne tylko częściowo, przedstawiają okresy, podczas których sonda była zmuszona do zrobienia przerwy w celu skalibrowania swoich instrumentów.
Czytaj też: USA chciały zdetonować bombę atomową na Księżycu. Co się stało z tym planem?
W pierwszej części filmu, korona Słońca jest widoczna i bardzo aktywna. Jednak w miarę jak czas mija, gwiazda zaczyna się uspokajać, co jest częścią naturalnego, 11-letniego cyklu. Podczas jego trwania centralny obiekt Układu Słonecznego doświadcza szczytu aktywności nazywanego słonecznym maksimum – lub wręcz przeciwnie: słonecznym minimum.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News