Reklama
aplikuj.pl

Czy na Marsie, zamiast rzek, znajdował się lód?

Z badań opisanych na łamach Nature Geoscience wynika, że duża część dolin występujących na Marsie nie powstała za sprawą obecności rzek. Naukowcy sądzą bowiem, iż ich istnienie jest następstwem wody z topniejących lodowców.

Anna Grau Galofre wykorzystała nowe techniki do zbadania tysięcy dolin pokrywających Czerwoną Planetę. Wraz ze współpracownikami badaczka porównała marsjańskie formacje z kanałami subglacjalnymi występującymi na terenie kanadyjskiego archipelagu arktycznego. W ten sposób odkryli wiele zaskakujących podobieństw.

Kanadyjska wyspa Devon jest zimną, suchą, polarną pustynią. Łącznie analizami objęto 10 000 marsjańskich dolin. Wyniki tych badań sugerują, że tylko niewielka część tamtejszej sieci wykazuje wzorce typowe dla erozji wód powierzchniowych. To z kolei kontrastuje z teoriami o tym, iż Mars był dawniej ciepłą, pokrytą rzekami i jeziorami planetą, na której mogło kwitnąć życie.

Czytaj też: Najodważniejsze misje na Marsa w historii ludzkości

Należy również pamiętać, że 3,8 mld lat temu Słońce było mniej aktywne niż obecnie, a Mars znajduje się przecież dalej od tej gwiazdy niż Ziemia. Modele klimatyczne sugerują, iż ówczesna Czerwona Planeta była szczególnie chłodna, co zbiega się z okresem powstawania dolin. Oczywiście nie musi to oznaczać, że nie występowało tam życie. Wszak nawet na ziemskich, polarnych obszarach można spotkać rozwinięte formy życia.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News