Na łamach Journal of Vertebrate Paleontology ukazał się artykuł poświęcony Deinozuchowi – rodzajowi krokodyla, który zamieszkiwał Ziemę ponad 70 milionów lat temu.
Naukowcy opisali dwa gatunki: Deinosuchus hatcheri oraz Deinosuchus riograndensis, które żyły na zachodzie Ameryki Północnej. Z kolei Deinosuchus schwimmeri, żył w obrębie dzisiejszego wschodniego wybrzeża. W tamtym okresie Ameryka Północna została przedzielona na pół za sprawą płytkiego morza rozciągającego się od Oceanu Arktycznego do dzisiejszej Zatoki Meksykańskiej.
Przedstawiciele tego rodzaju osiągali nawet 10 metrów długości, co czyniło ich największymi z óczesnych drapieżników drapieżnikiem w tamtejszym ekosystemie. Nawet dinozaury, które zamieszkiwały Ziemię od 75 do 82 milionów lat temu, nie mogły się z nimi równać. Co więcej, paleontolodzy przypuszczają, że owe krokodyle były w stanie polować na niektóre dinozaury, przebywające np. w pobliżu rzek czy jezior.
Czytaj też: Wiecie, że ssaki żywiły się kiedyś mięsem dinozaurów?
Duża głowy i potężna szczęka oraz zęby porównywalne wielkością do bananów, z pewnością ułatwiały chwytanie i uśmiercanie ofiar. Co ciekawe, w praktyce prawdopodobnie bliżej było im do aligatorów. Szczególnie zadziwiający jest kształt i rozmiar nosa, znacznie większy niż u obecnie żyjących gadów. Nie wiadomo również, co doprowadziło do wyginięcia Deinozuchów.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News