Z lektury artykułu opublikowanego na łamach Nature Communications wynika, że naukowcy analizują nietypową wodą występującą w lodowych wnętrzach Urana i Neptuna.
Oczywiście nie robią tego bezpośrednio, lecz korzystają z pomocy komputerów oraz symulacji. Za pomocą tego typu narzędzi zespół badawczy był w stanie sprawdzić przewodnictwo cieplne i elektryczne niezwykłej wody występujących wewnątrz wspomnianych planet. Naukowcy przeprowadzili również symulacje w skali atomowej, mając nadzieję, że dostarczy to informacji na temat wewnętrznej struktury lodowych obiektów, pól magnetycznych oraz tego, jak powstały i ewoluowały.
Autorzy badań skupili się na trzech stanach skupienia wody: płynnym, lodowym oraz tzw. superjonowym – ten ostatni występuje przy wysokiej temperaturze i ciśnieniu. Podkreślili również, że woda na innych planetach różni się od tej, którą znamy z Ziemi. Jest ona tam bowiem gęstsza – z kolei superjonowa H2O znajduje się pomiędzy lodem i stanem ciekłym.
Czytaj też: Z czego wynikają różnice między Uranem i Neptunem?
Co ciekawe, naukowcy przypuszczają, iż Uran może posiadać lodowy, zamrożony rdzeń, co oznaczałoby, że do jego powierzchni niemal w ogóle nie dociera ciepło. Jednocześnie woda superjonowa najparawdopodobniej w większy stopniu przewodzi elektryczność niż ta, która znajduje się na Ziemi. To właśnie ona może tworzyć sporą część wewnętrznych warstw Urana i Neptuna.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News