Reklama
aplikuj.pl

Słonawa woda i światło słoneczne? Oto sposób na uzyskanie wody pitnej

Naukowcy twierdzą, że w ciągu około 30 minut mogą zamienić tzw. brachiczne wody gruntowe w takie, które będą nadawały się do picia. Opracowany przez nich proces filtracji wykorzystuje strukturę MOF, opartą na wysoce porowatym polimerze wykonanym poprzez połączenie cząsteczek metalu z tzw. ligandami.

Nieodłącznym etapem oczyszczania jest użycie światła słonecznego, dlatego można je przeprowadzać niemal wszędzie tam, gdzie tylko istnieje dostęp do słonej wody. MOF, po zaledwie kilka minutach na Słońcu, ładuje jony tworzące ten materiał, co z kolei umożliwia ponowne wchłonięcie soli i innych cząstek występujących w wodzie. Po umieszczeniu w świetle słonecznym, struktura „wydala” wychwycone substancje.

Warto podkreślić, że opisywana metoda działa w przypadku wody słonawej, zwanej też brachiczną. Nie dotyczy więc słonej wody występującej w morzach lub oceanach (chyba, że takowa zostanie najpierw wstępnie przefiltrowana). Termin ten obejmuje wody gruntowe, rzeki czy jeziora, które – bez odpowiedniej obróbki – nie nadają się do spożycia.

Czytaj też: U wybrzeży Australii odkryto ogromne, podwodne rzeki. Jak powstały?

W ramach testów naukowcy pobierali próbki wody brachicznej, która posiadała ponad 2000 części na milion zanieczyszczeń i detrytu w postaci rozpuszczonych ciał stałych. Po 30 minutach stężenie to zmniejszyło się do mniej niż 500, co mieści się w definicji „słodkiej wody”. Dla porównania, oceany zazwyczaj charakteryzują się stężeniami wynoszącymi średnio 35 000 części na milion.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News