Jeśli odmówimy, gdy pracodawca zażąda od nas szczepienia na grypę czekają nas poważne konsekwencje. Jak informuje Rzeczpospolita, możemy nawet zostać zwolnieni z pracy. Czy są ku temu jakieś podstawy prawne?
Jeśli pracodawca nałoży na pracowników obowiązek szczepienia na grypę, a pracownik odmówi jego wykonania mogą czekać go poważne konsekwencje. Odmowa może byś podstawą do przeniesienia pracownika na inne stanowisko, a nawet zwolnienia. Rzeczpospolita podaje, że zdaniem części prawników może mieć to uzasadnienie w art. 2221 kodeksu pracy.
Mówi on, że:
W razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli to niemożliwe – ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.
Wynika to, że grypa uznawana jest szkodliwy czynnik biologiczny, co zdaniem ekspertów oznacza, że pracodawca wręcz powinien zapewnić pracownikom szczepionki. W takim właśnie wypadku, jeśli pracownik odmówi zaszczepienia może zostać zwolniony. Obecnie obowiązek zaszczepienia mają osoby, które mają bliski kontakt z osobami w podeszłym wielu a także z dziećmi do 6 miesiąca życia. Dotyczy to również personelu medycznego, pracowników szkół, administracji, handlu oraz funkcjonariuszy publicznych.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News