Nowy tusz zmieniający kolor mógłby pomóc w monitorowaniu zdrowia ludzi a nawet stanu ich otoczenia. Naukowcy mówią m.in. o ubraniach reagujących na obecność potu czy też dywanach zmieniających kolory na skutek wykrycia gazu w pomieszczeniu.
Teraz naukowcy z Silklab w Tufts University twierdzą, że opracowane substancje na bazie jedwabiu mogą reagować na obecność substancji chemicznych i określać ich ilość. Badacze udoskonalili poprzedni projekt zagęszczając farbę za pomocą alginianu sodu. Dzięki nowej formule mogą teraz bezproblemowo nanieść dużą ilość reaktywnych pierwiastków na większych powierzchniach.
Zespół badawczy opracował farbę poprzez rozbicie włókien jedwabiu na białka, które następnie zawieszono w wodzie. W kolejnych krokach naukowcy zmieszali je z reaktywnymi cząsteczkami i analizowali, jak powstałe produkty zmieniały kolor pod wpływem zmian zachodzących w ich otoczeniu. Po nadrukowaniu na tkaninie pojawia się szereg niesamowitych funkcji. Np. wskaźniki pH mogą dostarczać informacje o stanie skóry, a oksydaza mleczanowa – mierzyć stopień zmęczenia danej osoby.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News