Gatunek ptaka zwany łuszczem strojnym ma ubarwienie odpowiadające jednocześnie samcom jak i samicom.
Annie Lindsay wraz z przedstawicielami Powdermill Nature Reserve przekonuje, że był to tzw. gynandromorf, czyli organizm mający jednocześnie męskie i żeńskie cechy płciowe.
Ptak będące w połowie samicą i w połowie samcem to rzadkość
Co ciekawe, różnice w upierzeniu zaobserwowanego osobnika są widoczne już teraz, ale na wiosnę – kiedy rozpocznie się okres lęgowy – staną się one jeszcze bardziej wyraziste.
Czytaj też: Zobaczcie zwierzę, które być może żywiło się tytanozaurami
Czytaj też: Boisz się (pandemicznej) samotności? Pomogą Ci zwierzęta domowe
Oczywiście tego typu przypadki są rzadko spotykane – Lindsay poprzednią taką obserwację przeprowadziła piętnaście lat temu. Gynandromorfizm występuje jednak u wielu gatunków ptaków, owadów i skorupiaków. Nietypowe połączenie płciowe łuszcza strojnego wynika z faktu, że w jajku mogą rozwinąć się męskie chromosomy płciowe po jednej stronie i żeńskie chromosomy płciowe po drugiej. W efekcie prowadzi to do powstania u ptaka jądra i innych cech męskich na jednej połowie jego ciała oraz jajnika i innych cech żeńskich na drugiej połowie.
Czytaj też: Jak wojny domowe wpływają na dzikie zwierzęta?
Czytaj też: Ocieplenie klimatu powoduje, że zwierzęta przemieszczają się w złych kierunkach
W przeciwieństwie do hermafrodytów, które również posiadają genitalia obu płci, gynandromorfy są stuprocentowymi samcami po jednej stronie ciała i samicami po drugiej stronie.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News