WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zobaczcie zwierzę, które być może żywiło się tytanozaurami

Ogresuchus furatus to gatunek krokodyla zamieszkującego naszą planetę około 71,5 mln lat temu. Jego przedstawiciele byli aktywnymi drapieżnikami lądowymi, będącymi w stanie konkurować nawet z mięsożernymi dinozaurami.

Artykuł opublikowany na łamach Scientific Reports sugeruje, że Ogresuchus furatus miał około 1,1 m długości i 9 kg waki. W przeciwieństwie do obecnie żyjących krokodyli, te sprzed ponad 70 milionów lat posiadały kończyny umieszczone pod brzuchem, a nie po bokach.

Krokodyl żywiący się dinozaurami wcale nie był gigantem

Taka cecha budowy umożliwiała opisywanym zwierzętom poruszanie się w podobny sposób jak ssaki. W efekcie mogły być niezwykle skutecznymi drapieżnikami. W miejscu gniazdowania tytanozaurów znaleziono szczątki Ogresuchus furatus i fragmenty skorupek jaj. Znajdowało się ono na terenie dzisiejszej Katalonii.

Czytaj też: Dinozaury jednak żyły w wodzie? Ten gatunek był prawdziwym rzecznym potworem

Czytaj też: Dinozaury wyginęły po uderzeniu asteroidy, ale ptaki przetrwały. Jak to możliwe?

Czytaj też: Nieznane wcześniej masowe wymieranie. Czy to ono zapewniło dinozaurom potęgę?

Młode dinozaury nie musiały stanowić podstawy jadłospisu tego krokodyla, ale prawdopodobnie były dla niego łakomym kąskiem. Ogresuchus furatus jest o 10 milionów lat starszy niż jakikolwiek inny członek rodziny Sebecidae. Dodatkowe informacje w tej sprawie powinny usprawnić kompletowanie historii powstania i ewolucji całej rodziny.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News