Reklama
aplikuj.pl

Skąd się wzięły pierwiastki ziem rzadkich?

pierwiastki na ziemi

Artykuł opublikowany na łamach Science Advances opisuje, jak międzynarodowy zespół naukowców rozwikłał długoletnią tajemnicę związaną z tym, jak złoża pierwiastków ziem rzadkich tworzą się pod ziemią. Co więcej, czasami zdają się znikać bez śladu.

Pierwiastki ziem rzadkich to łącznie 17 cennych pierwiastków chemicznych, które są niezwykle ważne w kontekście produkcji różnorakich urządzeń. Są więc wykorzystywane w produkcji smartfonów, dysków, turbin wiatrowych, satelitów, pojazdów elektrycznych czy sprzętu medycznego.

Czytaj też: Ile pierwiastków chemicznych potraficie nazwać?

Czytaj też: Badacze prawdopodobnie wiedzą, w jaki sposób powstają niektóre pierwiastki

Czytaj też: Połączenia powszechnych pierwiastków mogą zastąpić te rzadziej spotykane

Pierwiastki ziem rzadkich są kluczowe ze względu na ich zastosowanie w produkcji technologii

Ich nazwa sugeruje, że są rzadko spotykane, ale w rzeczywistości mogą być stosunkowo powszechne w skorupie ziemskiej. Ich rozproszenie powoduje jednak, że są trudne do wydobycia spod powierzchni – a jeśli weźmiemy pod uwagę rozwiązania stosunkowo przyjazne dla środowiska, to jest to nawet trudniejsze.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Autorzy nowych badań chcieli przeanalizować mechanizmy chemiczne, dzięki którym pierwiastki ziem rzadkich tworzą się pod powierzchnią. Aby zbadać procesy mineralizacji złóż tych pierwiastków związanych z węglanami, Michael Anenburg i jego współpracownicy przeprowadzili symulację tego, co dzieje się, gdy skała węglanowa nagrzewa się pod wpływem ciśnienia, a następnie ochładza się, podobnie jak w naturalnych procesach magmowych.

Czytaj też: Naukowcy poszukują źródeł pochodzenia tajemniczego pierwiastka

Czytaj też: W przyszłości ryż będzie znacząco zanieczyszczony radioaktywnymi pierwiastkami

Wyniki obserwacji sugerują, że alkaliczne substancje chemiczne są potrzebne do transportu pierwiastków ziem rzadkich w węglanach i wokół nich. Co więcej, eksperyment wykazał, że sód i potas pomogły uczynić pierwiastki ziem rzadkich rozpuszczalnymi. Kluczowe w procesie kreacji mogą być tzw. karbonatyty zawierające zasady, które mogą transportować pierwiastki ziem rzadkich w płynach.