Reklama
aplikuj.pl

Ile pierwiastków chemicznych potraficie nazwać?

Większość ankietowanych Amerykanów (59 procent) nie potrafiło wymienić więcej niż 10 (ze 118) pierwiastków. Może to wynikać ze sposobu, w jaki zadano pytanie: niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy że złoto czy ołów są w rzeczywistości pierwiastkami. Wyniki są mimo wszystko dość zatrważające. 

Pierwiastki są podstawowymi elementami tworzącymi materię. Są one opisane w układzie okresowym, którego historia sięga roku 1869, kiedy to rosyjski chemik Dmitrij Mendelejew przedstawił swój zupełnie nowy sposób organizowania znanych mu pierwiastków.

Wspomniany układ został ostatnio zaktualizowany w 2016 roku, kiedy zadebiutowały cztery nowe pierwiastki. Ich nazwy to kolejno: nihonium, moscovium, tennessine i oganesson. Pierwiastki te są bardzo niestabilne z odpowiednio 113, 115, 117 i 1118 protonami w swoich jądrach. Nie występują one naturalnie, a powstałe w laboratorium, szybko rozpadają się na inne, bardziej stabilne pierwiastki.

Czytaj też: Ten układ okresowy pokazuje które pierwiastki są szczególnie zagrożone

Badanie wykazało, że 57 procent Amerykanów wierzy w ważność nauki, a 45 procent uważa, że należy być na bieżąco z jej rozwojem. Jednocześnie 24 procent ankietowanych  stwierdziło, że chcieliby, aby informacje naukowe były łatwiej dostępne. Dwadzieścia sześć procent ankietowanych nie słyszało terminu takiego jak pierwiastki ziem rzadkich, a 35 procent słyszało o nim, choć nie miało pojęcia, co oznacza.

Pierwiastki ziem rzadkich to 17 pierwiastków o liczbach atomowych od 57 do 71 oraz 21 i 39. Są to metale o podobnych właściwościach i są ważnymi elementami wielu nowoczesnych technologii, od przenośnych urządzeń elektronicznych po ogniwa paliwowe i lasery. Noszą swoją nazwę, ponieważ rzadko znajdują się w skoncentrowanych osadach, ale są one w rzeczywistości dość powszechne na całym świecie.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Badacze prawdopodobnie wiedzą, w jaki sposób powstają niektóre pierwiastki