Leptostomia begaaensis, którego szczątki odkryto na terenie dzisiejszego Maroka, używał swojego długiego i chudego dzioba do poszukiwania pożywienia.
Zwierzę to wielkością przypominało indyka, a jego dziobowi bliżej było do nowozelandzkich kiwi. Paleontolodzy z uniwersytetów w Bath i Portsmouth prowadzili prace terenowe w Maroku, gdy znaleźli skamielinę z okresu kredy. Opisali swoje dokonania na łamach Cretaceous Research.
Czytaj też: Ta skamieniałość przedstawia najstarszego ze współczesnych ptaków
Czytaj też: Dinozaury jednak żyły w wodzie? Ten gatunek był prawdziwym rzecznym potworem
Czytaj też: Dinozaury wyginęły po uderzeniu asteroidy, ale ptaki przetrwały. Jak to możliwe?
Pterozaury z okresu kredy były niezwykle zróżnicowane, ale trudno znaleźć ich szczątki
Pterozaury to swego rodzaju kuzyni dinozaurów – jak do tej pory naukowcy opisali ponad 100 gatunków tych gadów. Były one naprawdę zróżnicowane, szczególnie pod względem rozmiarów. Co ciekawe, w przypadku skamieniałości z Maroka, kształt odnalezionego dzioba był na tyle dziwaczny, iż początkowo nie łączono go z pterozaurami.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News
Dopiero tomografia komputerowa pozwoliła zrozumieć pochodzenie szczątków. Leptostomia begaaensis mógł być dość pospolitym pterozaurem, ale jak do tej pory nie został on opisany. Co ciekawe, obraz różnorodności tych zwierząt może być zafałszowany przez to, że ich szczątki najlepiej zachowały się w obrębie zbiorników wodnych. Z kolei te lądowe nie pozostawiły po sobie tylu skamieniałości.
Czytaj też: Nie zgadniecie, co łączy ludzi z ptakami i gadami
Czytaj też: Nieznane wcześniej masowe wymieranie. Czy to ono zapewniło dinozaurom potęgę?