Reklama
aplikuj.pl

Ta skamieniałość przedstawia najstarszego ze współczesnych ptaków

ptaki, dinozaury

Paleontolodzy prowadzą badania poświęcone czaszce najstarszego współczesnego ptaka. Pochodzi ona z linii, która później rozdzieliła się na kaczki, kury i indyki.

Gwoli ścisłości, nie chodzi o skamielinę najwcześniejszego ptaka – ten tytuł należy do Archaeopteryksa, który w znacznie mniejszym stopniu przypominał obecnie żyjącego gatunki. Analizowana skamieniałość zawiera wiele elementów charakterystycznych dla współczesnych ptaków.

Zwierzę to zamieszkiwało Ziemię przed milionami lat – wtedy, kiedy po powierzchni naszej planety chodziły jeszcze dinozaury. Naukowcy sądzą, że niektórzy przedstawiciele gatunku przetrwali katastrofę związaną z meteorytem, a uzyskane dzięki badaniom wskazówki powinny pomóc w wyjaśneniu, które cechy były kluczowe w kontekście przeżycia kataklizmu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Skany wykazały, że czaszka łączy wiele unikatowych cech kaczek, kur i indyków. I choć szielet jest niekompletny, to analiza kości nogi oraz miejsca, w którym znaleziono szczątki wykazały, że zwierzę mogło zamieszkiwać wybrzeża, podobnie jak obecnie żyjące mewy. Nowy gatunek zyskał nazwę Asteriornis maastrichtensis, a jego odkrycie podważyło teorię, jakoby współczesne ptaki wyewoluowały na półkuli południowej.

Czytaj też: W jaki sposób ptaki przekazują sobie informacje?