Reklama
aplikuj.pl

Test Plextor M9P Plus 1 TB, czyli dysku na PCIe 3×4

Plextor M9P Plus 1 TB, Plextor M9P Plus, test Plextor M9P Plus, dysk Plextor M9P Plus 1 TB

Dziś na rynku zyskują na popularności dyski SSD wykorzystujące interfejs PCIe czwartej generacji, ale możemy być pewni, że te bazujące na PCIe 3.0 będą towarzyszyć nam jeszcze długo. Przyjrzyjmy się więc nośnikowi Plextor M9P Plus 1 TB, który udowadnia dlaczego.

Plextor M9P Plus 1 TB w skrócie

Dyski Plextor M9P Plus mają na karku już kilka miesięcy i obecnie są najwydajniejszymi modelami na M.2 w ofercie Plextora. Dociera do nas w prostopadłościennym ciekawym pudełku, witając się z nami zza plastikowego okienka. Wewnątrz oprócz dysku znajdziemy tylko informacje na jego temat oraz instrukcję montażu.

Występujący w w 256, 512 i 1 TB wariancie pojemnościowym Plextor M9P Plus przyjmuje tradycyjny format dysku na M.2 2280, ale dołączony do niego radiator podbija grubość z 4,3 mm do 9,20 mm. Nic nie stoi przy tym na drodze, aby go zwyczajnie ściągnąć i znacząco obniżyć wagę z 30,8 gramów.

Wygląd Plextor M9P Plus buduje przede wszystkim dwuwarstwowe chłodzenie pasywne z płytką na tyle i radiatorem o czterech rozdzielonych żeberkach na górze. Ten drugi został dociśnięty do układów na dysku, które znajdą się tylko z jednej strony, za sprawą termopadów.

Funkcje i wydajność Plextor M9P Plus

Ten dysk XPG korzysta z czterech linii interfejsu PCIe generacji 3 i protokołu NVMe 1.3, z których użytek robi kontroler Marvell 88SS1092 razem z kośćmi pamięci KIOXIA BiCS4 3D TLC i 1024 MB pamięci podręcznej LPDDR3L.

Dzięki tej konfiguracji Plextor M9P Plus w 1 TB wariancie pojemnościowym może pochwalić się odczytem i zapisem sekwencyjnym do kolejno 3400 i 2200 MB/s, jak również odczytem i zapisem losowym wynoszącym kolejno 340000 i 320000 IOPS.

Po stronie technologii możemy liczyć na standardowy zestaw funkcji pokroju S.M.A.R.T i komend TRIM, a 5-letnią gwarancję ogranicza wskaźnik TBW na poziomie 640 zapisanych terabajtów.

Oprogramowanie Plextor M9P Plus

Plextor dla swojego dysku zapewnia proste oprogramowanie Plextool o interfejsie rodem sprzed dekady. W tej aplikacji podejrzymy stan pojemności dysku, jego zdrowie, temperaturę na zasadzie koloru, szczegóły SMART, ale też przeprowadzimy bezpieczny format i wczytamy się w informacje na jego temat.

W przypadku tego dysku nie skorzystamy ze specjalnego oprogramowania XPG, a jego firmy macierzystej, czyli ADATA w formie oprogramowania ToolBox. Tam znajdziemy wszystkie nasze dyski, sprawdzimy ich stan pod kątem temperatury, zapełnienia, czy szacowanej żywotności.

W dalszych zakładkach przeprowadzimy skan, optymizację TRIM i systemu operacyjnego, wyczyścimy je do zera bez możliwości odzyskania. Nie zabrakło też opcji aktualizacji firmware, ale do tego zostaniemy zmuszeni do pobrania paczki z sieci.

Metodologia i platforma testowa

Wszystkie testy zostały przeprowadzone na 64-bitowym systemie operacyjnym Windows 10 Pro i systemie plików NTFS z jednostką alokacji wynoszącą 4096 bajtów. Ukazane wyniki dotyczą najlepszego wyniku z trzech przeprowadzonych w identycznych warunkach odczytów.

Nie dajcie się zwieść występującym niekiedy przepaściom ukazanym na wykresach i przed wyciąganiem wniosków, rzućcie okiem na narzuconą skalę.

  • Oprogramowanie do testów syntetycznych:
    • Anvil’s Storage Utilities 1.1.0
    • Crystal Disk Mark 6.0.2
  • Inne:
    • WinRAR 16.09.09
    • 7-Zip 16.04
    • Gimp 2.8
  • Pliki/programy do testów rzeczywistych
    • 1747 plików JPG o wadze 3,36 GB
    • 507 plików MP3 o wadze 3,0 GB
    • Cywilizacja V na Steam
    • Program instalacyjny Crisis 3
    • Pliki gry Wiedźmin 3 o wadze 54,7 GB
    • Pliki gry CS:GO o wadze 17,7 GB
    • Plik ISO o wadze 26,5 GB
    • Katalog Steama z 59492 plikami o wadze 109 GB
    • Grafika o wadze 903 MB
Procesor
Ryzen 5 3600X stock
Płyta główna
ASRock X570 Extreme 4
Pamięć RAM
2×8 GB HyperX Fury 2133 MHz
Dysk systemowy
Kioxia Exceria 500 GB M.2
HDD
Western Digital Blue 1 TB
Zasilacz
be quiet! Straight Power 11 550W
Karta graficzna
GeForce GTX 1080 Ti
Obudowa
Deepcool GamerStorm NEW ARK 90
System operacyjny
Windows 10 Pro 64-bit

Testy Syntetyczne #1

Przed Wami szereg testów w trzech najpopularniejszych syntetykach, które zapewne znacie na pamięć. Każdy z nich sprowadza się do tego samego – zapisania i odczytania swoich próbek, aby wyrzucić nam proste cyferki do porównania wydajności nośników. Im wyższy słupek, tym oczywiście lepiej.

Plextor M9P Plus stawia tutaj w szranki z dwoma dyskami na PCIe 4.0 oraz dyskiem Kioxia wykorzystującym tę samą konfigurację interfejsu, co on sam, ale o dwukrotnie niższej pojemności. Podczas gdy testowany dysk ustępował tylko lepszej parze w kwestii odczytu, nośnik Kioxia przewyższał go zwykle w operacjach losowych.

Obiecany przez producenta sekwencyjny odczyt Plextor M9P Plus został zapewniony z nawiązką, a zapisowi niewiele brakowało do osiągnięcia 2200 MB/s.

Anvil’s Storage Utilities 1.1

Anvil’s Storage Utilities 1.1 to równie zaawansowany, co użyteczny program do testowania dysków SSD i HDD. Pozwala na uzyskanie wartości zarówno sekwencyjnego, jak i losowego odczytu i zapisu wyrażonego w MB/s oraz operacjach IOPS. W tym wypadku większy wynik oznacza wyższą wydajność.

Crystal Disk Mark 6.0.2

Crystal Disk Mark 6.0 jest zdecydowanie jednym z najprostszych w obsłudze benchmarków, który najlepiej traktuje znakomitą większość dysków. W przejrzysty i przystępny sposób zwraca użytkownikowi informacje na temat wydajności danego dysku w operacjach sekwencyjnych i losowych. Tradycyjnie – im większy słupek, tym lepiej

Operacje na plikach

Tutaj sprawa ma się już inaczej, bo w teście z udziałem typowych działań na plikach liczy się to, jak szybko dysk poradzi sobie z wykonaniem postawionych mu zadań. Innymi słowy, im mniejszy słupek, tym lepiej.

Plextor M9P Plus zgodnie z oczekiwaniami w przypadku operacji na plikach, ląduje na drugim i trzecim miejscu, pokonując czasem nawet z pozoru wydajniejsze nośniki.

Wydajność w grach i programach

I na sam koniec pięć prostych zadań, które mają reprezentować najczęściej wykonywane czynności na PC, czyli archiwizację, instalowanie programów, ich włączanie i wczytywanie gier.

Wydajność w programach nie jest dla Plextor M9P Plus najlepszą stroną, jako że plasuje się głównie wyżej tylko od dysku SATA, ale znów różnice nie są czasem aż tak wysokie.

Sprawdzian wielozadaniowości

Ten z kolei test ukazuje wydajność dysku w najczęściej przeprowadzanych przez nas operacjach. Zwłaszcza kiedy na nośniku odpalamy system operacyjny i programy w tle. Tutaj zdecydowanie warto posłużyć się cyferkami, bo do testu wybrałem dwa najcięższe zadania z naszego asortymentu.

Plextor M9P Plus jako jeden z nielicznych dysków poradził sobie z łączonym zadaniem archiwizacji i kopiowania w tym samym czasie, w którym radził sobie przy osobnej archiwizacji. Zaoszczędził tym samym całe 98 sekund na dwóch operacjach, choć wydłużył samo kopiowanie plików Wiedźmina.

Test przepełnieniowy i thermal-throttlingu

A jak Plextor M9P Plus wypadnie po granicznym zapełnieniu jego 90% pojemności? Podczas gdy testy wskazują delikatny spadek ogólnej wydajności, kopiowanie plików Wiedźmina uległo znaczącemu wydłużeniu, a kopiowanie jednego wielkiego pliku wydłużyło się o kilka procent. Ukazuje to spadek wydajności operacji losowych.

Razem ze swoim radiatorem Plextor M9P Plus może pracować w temperaturze 0℃ ~70℃, gdzie te 70 stopni oznacza już moment, w którym powinien obniżać swoją wydajność na rzecz próby ochłodzenia się. W przypadku tego dysku thermal-throttling jest jednak nie do wygenerowania, a najwyższa temperatura wyniosła u mnie 66 stopni Celsjusza.

Podsumowanie testu Plextor M9P Plus 1 TB

Za Plextor M9P Plus w 1 TB wariancie pojemnościowym zapłacimy 819 złotych i to tylko w sklepie X-Kom. Niska dostępność nośnika zapewne sprawia, że nie jest zbyt konkurencyjny cenowo względem podobnych nośników, które zgarniemy już w przedziale cenowym 600-750 zł.

Za wyborem Plextor M9P Plus opowiada się jednak 5-letnia gwarancja z poziomem TBW rzędu 640 TB, obecność radiatora, brak problemów z temperaturą oraz praktycznie topowa wydajność dla dysków na PCIe 3.0×4. Po stronie wydajności jest z kolei bardzo dobrze, dlatego nośnik zasługuje na nasze odznaczenie: