Reklama
aplikuj.pl

SI w leczeniu COVID-19 jest naprawdę skuteczna. Przewiduje ciężkie przypadki

zamienniki respiratorów, koronawirus respiratory, ochrona przed wirusem, leczenie koronawirusa, zamiennik respirator, co zamiast respiratora

Wyniki badań opublikowanych na łamach Medical Image Analysis sugerują, że algorytm oparty na uczeniu maszynowym może wymiernie pomóc w walce z pandemią. SI ma 96-procentową skuteczność w przewidywaniu które zakażenia będą miały ciężki przebieg.

Większość osób zakażonych SARS-CoV-2 doświadczy stosunkowo łagodnych objawów, które nie będą wymagały leczenia szpitalnego. U części pacjentów pojawią się jednak cięższe symptomy, m.in. zapalenie płuc prowadzące do ich niewydolności, a w konsekwencji – śmierci.

Czytaj też: Niemcy rozpoczną szczepienia na koronawirusa do połowy grudnia. Co z Polską?
Czytaj też: Indie tworzą szczepionkę na koronawirusa, ale nie dzielą się wynikami badań
Czytaj też: Lampy UV niszczą nie tylko koronawirusa. Lekarze przed nimi ostrzegają

Zazwyczaj tego typu metody opierają się na skanowaniu klatki piersiowej w poszukiwaniu nieprawidłowości w płucach. W tym przypadku naukowcy poszli jednak o krok dalej, łącząc wspomniane skany z danymi dotyczącymi wieku czy wyników badań morfologicznych. W ten sposób SI może ocenić ryzyko, w ramach którego chory na COVID-19 skończy na OIOM.

SI w leczeniu COVID-19 może odgrywać naprawdę istotną rolę, co udowadnia ten algorytm

Badania obejmowały 295 pacjentów hospitalizowanych w związku z zakażeniem koronawirusem w Stanach Zjednoczonych, Iranie i Włoszech. Nawet na wczesnych etapach infekcji algorytm był w stanie przewidzieć aż 96 proc. wszystkich przypadków, które wymagałyby później intensywnej opieki lekarskiej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News