WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Lampy UV niszczą nie tylko koronawirusa. Lekarze przed nimi ostrzegają

Lampy UV niszczą nie tylko koronawirusa. Lekarze przed nimi ostrzegają

Lampy emitujące światło ultrafioletowe, które są wykorzystywane do neutralizacji wirusów i bakterii mogą powodować u ludzi uszkodzenia wzroku.

Lekarze mieli do czynienia z co najmniej kilkoma sytuacjami, w których ludzie doświadczyli zapalenia rogówki związanego z ekspozycją na promieniowanie UV pochodzące z lamp wprowadzonych do użytku w trakcie pandemii.

Czytaj też: Skuteczność tej szczepionki na koronawirusa jest zmienna. Od czego zależy?
Czytaj też: Norki zakażone koronawirusem wychodzą z grobów
Czytaj też: Dlaczego koronawirus jest szczególnie groźny przy cukrzycy i chorobach serca?

Ustalenia w tej sprawie, opisane na łamach Ocular Immunology and Inflammation, dotyczą siedmiu pacjentów, u których pojawiły się problemy ze wzrokiem. Oprócz podrażnienia i zaczerwienienia oczu, u niektórych osób wystąpiły również łagodne objawy. Inni z kolei doświadczyli bolesnego pieczenia i nadwrażliwości na światło.

Lampy UV są skuteczne w neutralizacji koronawirusa, ale mogą uszkadzać wzrok

W trzech przypadkach lampy UV były używane w domu, natomiast w trzech kolejnych kontakt miał miejsce w pracy. Siódma z poszkodowanych osób doświadczyła z kolei problemów po wizycie w gabinecie dentystycznym.

Czytaj też: Najpowszechniejsza mutacja koronawirusa pochodzi z Chin. Oto dowody
Czytaj też: Czy czeka nas trzecia fala pandemii koronawirusa?
Czytaj też: Ekspert przekonuje, że szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna

Na szczęście objawy były krótkotrwałe, szczególnie po tym, jak poszkodowani zostali poddani leczeniu. W tym celu użyto połączenia kropli nawilżających do oczu, antybiotyków i sterydów. Symptomy zniknęły wtedy w ciągu 2-3 dni, choć samo zjawisko jest niepokojące. W kwietniu tego roku, lekarze z Hongkongu opisali trzy podobne przypadki dotyczące jednego z gospodarstw domowych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News