Tenda TX3 to router, który pokazuje, że dostęp do szybkiej sieci Wi-Fi 6 nie musi być drogi. Tylko czy faktycznie za niewielkie pieniądze można realnie przyśpieszyć Internet?
Test Tenda TX3 – specyfikacja:
- obudowa o wymiarach 237,6 x 153,1 x 45mm,
- porty – 1x WAN (1000 Mb/s), 3x LAN (1000 Mb/s),
- Wi-Fi ax (6) 2,4 i 5 GHz,
- prędkość – do 1201 Mb/s na 5 GHz i do 574 Mb/s na 2,4 GHz,
- połączenia PPPoE, dynamiczne IP, statyczne IP,
- obsługa IPv6,
- 1024QAM,
- 4-rdzeniowy procesor,
- cztery anteny (6 dBi),
- moc transmisji – <20dBm(2.4 GHz) i <23dBm(5 GHz),
- cena: ok 200-250 zł
W zestawie znajdziemy zasilacz sieciowy oraz krótki kabel Ethernetowy.
Router jak router. Tylko trochę… wysoki
Stosunkowo nieduży, bardzo lekki, bo plastikowy. Z nieco agresywnymi kształtami obudowy – taki jest router Tenda TX3.
Sprzęt jest… wysoki. Co jest zasługą bardzo długich, rozkładanych anten. To może być problem dla osób, które chciałyby umieścić router na jakiejś niewysokiej półce. Tenda TX3 potrzebuje mieć nieco więcej wolnej przestrzeni. Zawsze też można go powiesić na ścianie, co umożliwiają dostępne uchwyty.
Na przodzie routera znajdziemy diodę sygnalizującą stan pracy. Z tyłu mamy jeden port WAN, trzy porty LAN, gniazdo zasilania, przycisk WPS oraz Reset.
Tenda TX3 do działania potrzebuje wyłącznie kabelka
Aby router zaczął działać wystarczy dosłownie podłączyć go do prądu, wpiąć kabelek od Internetu i poczekać chwilę na zestawienie połączenia. Po dosłownie 2-3 minutach od wyjęcia z pudełka jest w pełni gotowy do działania.
Pozostaje tylko ustalić hasło do Wi-Fi. Testowy router domyślnie miał niezabezpieczone sieci, co należy zmienić od razu po podłączeniu. Po co sąsiad ma nam podkradać Internet?
Spore możliwości konfiguracji
Na stronie konfiguracyjnej routera, co ważne – po polsku, znajdziemy sporo różnych ustawień. Od podstawowych, dotyczących szerokości kanałów oraz mocy sygnału, po kontrole rodzicielskie, zarządzanie VPN-ami oraz możliwość tworzenia sieci Wi-Fi dla gości.
Ustawienia są na tyle jasno opisane, że nawet mniej zaawansowany użytkownik będzie w stanie się w tym wszystkim odnaleźć.
Tenda TX3 potrafi podnieść prędkość Internetu
Na co dzień korzystam z Connect BOX-a UPC. To typowy router dodawany do oferty abonamentowej. Działa, obsługuje wiele urządzeń, ale nie zawsze jest w stanie wykorzystać pełną prędkość łącza.
Mieszkam w prawie 40-letnim bloku. Wielka płyta, grube ściany palące wszystkie wiertła przy próbie wiercenia. Standard. Rozkład jest mniej więcej taki:
Na czerwono zaznaczony jest router. Nr 6 to balkon. Do pomiarów użyłem laptopa Asusa z Wi-Fi 6 z serii ZenBook. Ten model nie miał jeszcze premiery, więc nie mogę Wam zdradzić pełnego oznaczenia. Pomiary były wykonywane za pomocą aplikacji PRO SpeedTest, czyli certyfikowanego pomiaru UKE. Teoretyczna prędkość mojego Internetu to do 600 Mb/s pobierania oraz do 60 Mb/s wysyłania. Oto jak wygląda średnia pięciu pomiarów dla routera UPC oraz Tendy TX3. Wyniki są podane w megabitach na sekundę i zaokrąglone w dół do pełnych wartości.
Różnica w pomiarach jest wyraźna na korzyść Tendy. Niższe wartości, przy ścianach tej grubości, nie są niczym niepokojącym. Tym bardziej, że sieć na częstotliwości 5 GHz nie lubi takich przeszkód. Po przełączeniu na sieć 2,4 GHz prędkości spadały nawet 10-krotnie.
Tenda TX3 to odpowiedź na pytanie – jak skutecznie i niedrogo przyśpieszyć Internet
Jednym z największych problemów dostępu do Internetu często jest nieodpowiedni sprzęt. Z jednej strony nasz dostawca oferuje nam wysoką prędkość, ale z drugiej strony dysponujemy zbyt wolnym routerem lub kartą sieciową. Albo też router dostarczony od operatora nie wykorzystuje w pełni możliwości łącza.
Wtedy do gry wkracza Tenda TX3. Kosztujący ok 200-250 zł sprzęt ma wszystko, co powinien posiadać domowy router. Jest prosty w obsłudze i konfiguracji, a jego możliwości pozwalają wyraźnie poczuć różnicę prędkości Internetu. Dlatego też jeśli osiągi Twojego obecnego routera dalekie są od wartości zawartych w umowie z dostawcą sieci, albo zwyczajnie szukasz niedrogiego routera z szybką łącznością Wi-Fi 6, to Tenda TX3 będzie dobrym wyborem.