Reklama
aplikuj.pl

Cząstki, których nigdy wcześniej nie zaobserwowano w kosmosie. Oto, co o nich wiemy

astronomia

Naukowcy znaleźli w przestrzeni międzygwiezdnej cząsteczki, których nigdy wcześniej nie widziano poza Ziemią. Dalsze badania poświęcone tej kwestii mogą dostarczyć informacji na temat miejsca powstawania tego typu związków.

Chodzi o tzw. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które na naszej planecie są stosunkowo powszechne. Można je znaleźć m.in. w ropie naftowej czy węglu. W przypadku przestrzeni kosmicznej było wiadomo, że WWA tam występują, choć nie było jasne, które i gdzie.

Czytaj też: Rekordowo odległy kwazar jest niemal równie stary, co wszechświat

Obiektem badań prowadzonych przez astronomów był Obłok Molekularny w Byku. Ten zimny i gęsty obłok molekularny znajduje się około 430 lat świetlnych od naszej planety. To właśnie w jego obrębie znajdowały się cząsteczki 1- i 2-cyjanonaftalenu. Mówi się również m.in. o benzonitrylu, cyjanku propargilu, cyjanocyklopentadienie, 2-cyjanocyklopentadienie czy cyjanoacetylenie.

Cząstki znalezione w Obłoku Molekularnym w Byku były wcześniej widziane tylko na Ziemi

Czytaj też: Woda w kosmosie powszechniejsza niż sądzimy? Rezultaty badania dot. Drogi Mlecznej

I choć nie wiadomo, ile dokładnie tych cząsteczek znajduje się na terenie Obłoku Molekularnego w Byku, to wiadomo, że jeśli nagromadzi się ich wystarczająco dużo, to mogą stać się zalążkami dla planet czy komet. W ramach dalszych badań naukowcy zamierzają zrozumieć, skąd w ogóle w przestrzeni kosmicznej wzięły się te molekuły.