Ozlem Tureci, współzałożycielka firmy BioNTech, jest zaangażowana w prace nad środkiem aktywującym układ odpornościowy w celu walki z nowotworami.
Szczepionka na COVID-19 wyprodukowana przez BioNTech opiera się na tzw. przekaźnikowym RNA, który umożliwia wprowadzanie instrukcji do ludzkiego organizmu w celu wytworzenia białek przygotowujących go do walki z patogenami. Na tej samej zasadzie można by przystosować układ immunologiczny do zwalczania nowotworów.
Czytaj też: Poznaliśmy dane dot. szczepionki na COVID-19 u kobiet w ciąży
Tureci przyznaje, że trudno jest przewidzieć, kiedy dokładnie szczepionka na raka mogłaby wejść do powszechnego użytku. Jej zdaniem w ciągu zaledwie kilku lat powinny rozpocząć się pierwsze szczepienia ludzi w celu zapewniania im ochrony.
Szczepionka na raka miałaby trafić do pierwszych osób już w ciągu kilku najbliższych lat
Co ciekawe, Tureci oraz jej mąż otrzymali dzisiaj Order Zasługi, jedno z najważniejszych niemieckich odznaczeń. Nagrodę wręczył im prezydent Frank-Walter Steinmeier, a w ceremonii uczestniczyła również kanclerz Angela Merkel. W kwestii szczepionek na COVID-19 szefostwo BioNTech stwierdziło, iż obecnym priorytetem dla ich firmy jest dostarczenie zamówionych preparatów.