Niemal dwa lata temu udostępniono pierwsze bezpośrednie zdjęcie czarnej dziury, znajdującej się w centrum galaktyki Messier 87. Obiekt ten jest oddalony od Ziemi o około 54 mln lat świetlnych.
Teraz przyszła pora na kolejną przełomową fotografię, również związaną z tą samą czarną dziurą. Osiągnięcie naukowców zostało opisane na łamach Astrophysical Journal Letters. Z artykułu wynika, iż autorzy badań uzyskali obraz ukazujący pole magnetyczne czarnej dziury M87.
Czytaj też: Czarna dziura, która aktywnie się przemieszcza. Udokumentowano nietypowe zjawisko
Jeśli macie wrażenie, że w przeszłości widzieliście już to samo zdjęcie, to… macie rację. Nowy obraz jest bowiem niezwykle podobny do tego z kwietnia 2019 roku, jednak da się odnotować pewne różnice. Chodzi m.in. o zawirowanie widoczne w samym centrum. Za przełom odpowiada Teleskop Horyzontu Zdarzeń, który w rzeczywistości składa się z sieci radioteleskopów rozmieszczonych na całym świecie.
To pierwszy raz, kiedy udało się uwiecznić pole magnetyczne czarnej dziury
Jakie są plany na przyszłość w kontekście supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum M87? Astrofizycy dążą do lepszego poznania wnętrza jądra tej galaktyki. Chcą zrozumieć, w jakich warunkach powstał gigantyczny strumień plazmy oraz jak ewoluował. Obecnie uzyskane zdjęcia są bowiem nadal w zbyt dużym stopniu zniekształcone szumem.
Czytaj też: Pierwsza zidentyfikowana czarna dziura okazała się znacznie bardziej tajemnicza niż sądzono
Dzięki rozwojowi sieci tworzącej Teleskop Horyzontu Zdarzeń, naukowcy będą w stanie zobaczyć jak zmienia się geometria pola magnetycznego oraz jak powstają dżety emitowane z jądra galaktyki. W międzyczasie pozostaje nam podziwianie najnowszego zdjęcia ukazującego pole magnetyczne pierwszej sfotografowanej czarnej dziury.