Routery Mesh to najlepsze rozwiązanie problemów zasięgiem Wi-Fi. Test Huawei Wi-Fi Mesh pokaże nam, czy to kolejny udany sprzęt tego typu na polskim rynku.
Specyfikacja Huawei Wi-Fi Mesh WS5800-20
- wymiary 104 x 210mm, masa ok 580 gramów (jeden router),
- łączność 802.11ac/n/a 2 x 2 & 802.11ac/n/a 2 x 2 & 802.11b/g/n 2 x 2, MIMO,
- prędkość do 2134 Mb/s (do 400 Mb/s w paśmie 2,4 GHz, do 867 w 5 GHz),
- 4-rdzeniowy procesor, 256 MB pamięci RAM, 128 MB pamięci wbudowanej,
- gigabitowe porty – 3x LAN, 1x WAN,
- zabezpieczenia DMZ/DoS, WPA-PSK / WPA2-PSK, firewall, PAP / CHAP i inne,
- cena: 699 zł za zestaw dwóch routerów, 999 zł za zestaw trzech routerów.
Specyfikacja może nieco rozczarowywać. Routery nie obsługuję najnowszego standardu Wi-Fi 6, ale jednocześnie i tak pozwalają na uzyskanie wysokości prędkości przesyłu danych. Mocno ciekawi mnie, jak to wypadnie w praktyce.
W zestawie, obok trzech routerów, znajdziemy trzy zasilacze sieciowe oraz jeden kabel LAN. Szkoda, że zabrakło przynajmniej dwóch dodatkowych kalbi LAN.
Test Huawei Wi-Fi Mesh – ładne są te routery
Wi-Fi Mesh WS5800-20 to drugi zestaw routerów Mesh w ofercie Huaweia. O ile dobrze pamiętam poprzedni zestaw Wi-Fi Q2 Pro, nowe urządzenia są nieco wyższe oraz węższe. Wizualnie jest za to bardzo podobnie.
Z przodu mamy logo Huaweia oraz AI Life. Dolna część routerów jest podświetlana. To sygnalizacja stanu pracy, ale też dyskretne podświetlenie zwyczajnie ładnie się prezentuje. W razie potrzeby podświetlenie można wyłaczyć, albo też ustawić jego czasowe wyłączenie. Na górze obudowy znajduje się pole łączności NFC.
Z tyłu mamy bogaty zestaw portów. Co ważne, taki sam dla każdego routera. Są to trzy porty LAN oraz jeden port WAN. Do tego gniazdo zasilania, przycisk Power i Reset.
Huawei Wi-Fi Mesh w zestawie dwóch lub trzech routerów
Routery Mesh zazwyczaj są sprzedawane w zestawie trzech urządzeń. Huawei Wi-Fi Mesh WS5800-20 jest dostępny w zestawie z dwoma lub trzema routerami. Mniejszy zestaw jest oczywiście tańszy i bardzo interesuje mnie, czy w moim mieszkaniu wystarczą dwa routery. Teoretycznie na 60 metrów powierzchni w zupełności powinny wystarczyć. W końcu Huawei zapewnia, że dwa routery wystarczą do pokrycia aż 400 metrów kwadratowych powierzchni. Najpierw jednak…
Konfiguracja Huawei Wi-Fi Mesh
Zgodnie z instrukcją, konfiguracja routerów powinna pójść bardzo sprawnie. O ile posiadamy smartfon z NFC. Specjalnie nie użyłem do tego celu smartfonu Huaweia. Przyłożyłem OnePluas 9 Pro z aktywnym NFC do routera żeby sprawdzić co się stanie.
Nie wiem jak bardzo wybitnym specjalistą trzeba być, aby nie poradzić sobie z konfiguracją w ten sposób. Najpierw podłączamy dowolny z routerów do Internetu. Może to być modem, router operatora lub gniazdo w ścianie. W zależności do tego, czego używamy. Kiedy diody na dole routera zaświecą się na niebiesko, przykłądamy smartfon do pola NFC. Na ekranie pojawia się dymek z pytaniem, czy chcemy się połączyć z siecią. Po tym automatycznie pojawi się okno konfiguracji. Wprowadzamy hasło do Wi-Fi, hasło administratora do routera, wybieramy typ połączenia – IPv4 lub IPv4/IPv6 i… tyle. Internet już działa. Aby podłączyć kolejne routery, wystarczy podłączyć się do prądu i poczekać chwilę, aż diody zaświecą na niebiesko. Działa.
Praktycznie to wszystko, co musimy zrobić aby Internet działał. Jeśli zależy nam na dostępie do dodatkowych opcji, takich jak kontrola rodzicielska, czy możliwość stworzenia sieci Wi-Fi dla gości, musimy zainstalować aplikację Huawei AI Life. Jeśli korzystamy ze smartfonu Huaweia, powinna uruchomić się automatycznie przy konfiguracji routera.
Test Huawei Wi-Fi Mesh – wystarczą mi dwa routery, czy potrzebuję trzech?
UPC dostarcza mi Internet o prędkości 600/60 Mb/s. Mieszkanie ma następujący układ i powierzchnię ok 60 metrów kwadratowych:
Czerwony kwadrat to miejsce, w którym znajduje się router. W przypadku konfiguracji z dwoma routerami Huawei Wi-Fi Mesh jeden znajdował się w tym samym miejscu, a drugi w pomieszczeniu nr 4. Przy trzech routerach, jeden trafił do pomieszczenia nr 3, a kolejny do pomieszczenia nr 5.
Wyniki w tabeli, w megabitach na sekundę, to średnia trzech pomiarów wykonanych aplikacją Pro Speedtest na laptopie Huawei MateBook D 16 oraz dwóch wykonanych na smartfonie OnePlus 9 Pro.
Jak widać w tabeli, przy średniej wielkości mieszkaniu inwestycja w trzy routery mija się z celem. Dwa w zupełności wystarczą.
A jak routery radzą sobie z dużym obciążeniem. Sprzętu mam dosyć sporo. Odkurzacz, żarówki, lampki, trzy laptopy, komputer stacjonarny, telewizor, konsola i kilka smartfonów. Po odpaleniu większości sprzętu, średnia prędkość pomiarówspadła do ok 300 Mb/s.
Huawei Wi-Fi Mesh rozwiązaniem problemów z zasięgiem Wi-Fi?
Zdecydowanie tak! Wiele osób na pewno powie, że brak Wi-Fi 6 jest dużą wadą. Teoretycznie tak. W praktyce, kto z nas korzysta z Internetu o prędkości wyższej niż 1 Gb/s i ma podpiętych do sieci co najmniej kilkanaście różnych urządzeń? Zapewne niewiele jest takich osób.
Dużą zaletą routerów Huawei Wi-Fi Mesh jest możliwość kupienia dwóch lub trzech urządzeń. Do mieszkania w zupełności wystarczą nam dwa routery, a w razie potrzeby zawsze można dokupić kolejny. Po stronie zalet mamy też banalnie prostą konfigurację. Sprowadzającą się do podłączenia dwóch kabelków i kilku dotknięć ekranu smartfonu.
Niewielki procent tzw. heavy userów sięgnie na pewno po sprzęt z wyższej półki. Natomiast wszystkim pozostałym użytkownikom Internetu potrzebującym poprawy zasięgu Wi-Fi w domu, mieszkaniu, czy biurze, zdecydowanie polecam routery Huawei Wi-Fi Mesh.