Reklama
aplikuj.pl

Czaszka sprzed 45 tysięcy lat dostarczyła dowodów na krzyżowanie z neandertalczykami. Sensacyjne znalezisko tuż przy polskiej granicy

archeologia

Czaszka należąca do kobiety z gatunku Homo sapiens, która zamieszkiwała terytorium dzisiejszych Czech przed ok. 45 000 lat, doprowadziła do ustanowienia rekordu w zakresie najstarszego zsekwencjonowanego DNA człowieka.

Osobnik, którego nazwano Zlatý kuň, był jednym z pierwszych przedstawicieli Homo sapiens na terenie Eurazji. Naukowcy przypuszczają, iż kobieta miała neandertalskich przodków, którzy skrzyżowali się ze współczesnymi ludźmi zaledwie sześć pokoleń wcześniej.

Czytaj też: Czaszka sprzed 7 mln lat ma mniej wspólnego z ludźmi niż sądzono

Tego typu odkrycia potwierdzają to, o czym mówi się od pewnego czasu: Homo sapiens i neandertalczycy się między sobą krzyżowali. W efekcie nawet tysiące lat później w naszym genomie można znaleźć neandertalskie DNA, które nie występuje jedynie wśród współczesnych mieszkańców Afryki.

Opisywana czaszka zawiera materiał genetyczny wymieszany z DNA neandertalczyków

Artykuł poświęcony znalezisku dokonanen w Czechach, dostępny na łamach Nature Ecology and Evolution, sugeruje, że Zlatý kuň posiadała spore ilości neandertalskiego materiału genetycznego obecne w całym jej genomie. Świadczy to o niedawnym krzyżowaniu między oboma gatunkami.

Czytaj też: Jaka była mowa neandertalczyków? Wnioski z nowych badań Was zaskoczą

Zespół badawczy szacuje, że kobieta żyła zaledwie 2000 lat po pierwszych kontaktach, do których doszło między Homo sapiens i neandertalczykami. Dokładniejsza analiza szczątków dostarczyła również informacji na temat ich datowania. W ten sposób naukowcy ocenili, iż opisywana kobieta żyła na Ziemi między 45 930 a 42 580 rokiem p.n.e.