Zapewne każdy, kto miał dłuższy kontakt z czworonogami zauważył, że psy wydają się odczuwać zazdrość. Nie było jednak jasne, czy to tylko mylne wrażenie czy może prawdziwe zjawisko.
Nowe badania potwierdzają to, co zauważają właściciele czworonogów: psy odczuwają zazdrość, gdy ich ludzki przyjaciel wchodzi w interakcję z innym zwierzęciem. Artykuł na ten temat ukazał się na łamach Psychological Science.
Czytaj też: CIA próbowała stworzyć zdalnie sterowane psy. Kulisy eksperymentu szokują
Celem badań naukowców było zrozumienie, czy psy mogą odczuwać zazdrość, ponieważ tego typu zachowania są przejawem samoświadomości. W ramach eksperymentu badacze przeprowadzili obserwacje 18 psów i ich właścicieli. W pomieszczeniu przeznaczonym do badań znajdował się też realistycznie wyglądający, choć sztuczny pies oraz fragment wełnianego materiału.
Psy są zdolne do odczuwania zazdrości i wyobrażania scen, których nie widzą na własne oczy
Na początku właściciel psa miał za zadanie pogłaskać „manekina”, a następnie między czworonogiem a właścicielem umieszczano planszę, która zasłaniała mu widok. Chodziło o to, by przekonać się, czy zwierzę zacznie sobie wyobrażać, że człowiek nadal skupia swoją uwagę na potencjalnym rywalu. W większości przypadków odnotowano oznaki zazdrości, m.in. w postaci warczenia i ciągnięcia smyczy.
Czytaj też: Koty zmieniają swój wygląd przez ludzi i cierpią przez to na szereg problemów
Kiedy jednak człowiek zajmował się wełną, jego pies nie zwracał na to większej uwagi. Pokazuje to, iż zazdrość ze strony czworonogów nie jest bezpodstawna i odnosi się do żywych istot. Co więcej, zwierzęta te są w stanie wyobrażać sobie sceny, których nie widzą na własne oczy.