Reklama
aplikuj.pl

Tak mogą zachowywać się podwójne czarne dziury. Zobaczcie nową wizualizację

fuzja czarnych dziur, pary czarnych dziur, podwójne czarne dziury, badanie podwójnych dziur

Na podstawie wieloletnich obserwacji i analiz naukowcy związani z NASA stworzyli wizualizację pokazującą wzajemne oddziaływania podwójnych czarnych dziur.

Eksperci postanowili przekonać się, co się stanie, gdy dwie czarne dziury znajdą się na tej samej orbicie. Pamiętajmy, że każda z tych obiektów posiada własną grawitacją i tzw. dysk akrecyjny składający się z pyłu i gazu.

Czytaj też: Dzięki nowym obserwacjom wiemy, jak czarne dziury pochłaniają materię

Opierając się na wcześniejszych dokonaniach w zakresie symulacji czarnych dziur i ich dysków akrecyjnych, astrofizyk Jeremy Schnittman połączył dwa takie obiekty, aby zobaczyć, co się stanie. Pierwszy miał masę 200 milionów Słońc, podczas gdy drugi – 100 milionów.

Podwójne czarne dziury oddziałują na siebie i swoje dyski akrecyjne oraz okoliczne światło

Schnittman użył dwóch kolorów do przedstawienia czarnych dziur, co ułatwiło ich rozróżnienie w sytuacji, gdy ich pola grawitacyjne zaczęły się wyginać. W takich okolicznościach światło ulega zakrzywieniu, a do obliczenia jego trajektorii wykorzystano zaawansowany superkomputer. Wysiłki naukowców bez wątpienia dały zadowalające efekty. Możecie się o tym przekonać oglądając powyższe wideo.