Reklama
aplikuj.pl

Czy nocny marek może stać się rannym ptaszkiem?

biologia

Ludzie dzielą się na wiele typów, a jedną z form podziału jest ta na nocne marki i ranne ptaszki. Ci drudzy potrafią wykonać masę obowiązków zanim nadejdzie świt, podczas gdy pierwsi będą się wtedy przewracali z boku na bok.

Pojawia się pytania: czy istnieje możliwość, by nocny marek stał się rannym ptaszkiem i odwrotnie? Michelle Drerup z Cleveland Clinic twierdzi, że tak, choć nie należy to do najłatwiejszych zadań.

Czytaj też: Jelita zawierają dziesiątki tysięcy wirusów. Połowa z nich była nieznana nauce

Kluczową rolę w tego typu zachowaniach odgrywa tzw. chronotyp, czyli wewnętrzny zegar biologiczny regulujący okres naszego snu i aktywności. W zależności od naszego chronotypu, możemy mieć tendencję do odczuwania senności w określonych porach dnia, by w innych być nader aktywnymi.

Zdaniem Michelle Drerup nocny marek może stać się rannym ptaszkiem – i odwrotnie

Naukowcy odkryli, że chronotyp stanowi połączenie genetyki i wychowania. Setki genów są związane z byciem rannym ptaszkiem, co wykazało badanie opublikowane na łamach Nature Communications. Geny te wpływają na rytm okołodobowy danej osoby, prowadząc w konsekwencji do wykształcenia chronotypu.

Jak w przypadku wielu innych zachowań, również te opisywane powyżej mogą wynikać z naszego wychowania. A jeśli otoczenie może na nas wpływać, to my również możemy „przestawić” swój wewnętrzny budzik. Drerup sugeruje stopniowe przesuwanie budzika o 15-20 minut – w jedną bądź w drugą stronę, w zależności od tego, do jakiej postawy dążymy.

Czytaj też: Dlaczego ludzki mózg powiększa się, kiedy nadchodzi lato?

Ważne jest też ograniczenie ekspozycji na światło na godzinę przed snem. Dotyczy to nie tylko naturalnych jego źródeł, ale również tych sztucznych, np. komputera czy smartfona. Światło blokuje bowiem produkcję melatoniny w organizmie, która jest hormonem regulującym rytm okołodobowy. Z kolei ekspozycja na światło tuż po przebudzenia powinna zakończyć wydzielanie tego hormonu. Poza tym, warto pominąć jedzenie o późnych porach i aktywność fizyczną tuż przed snem – lepiej zrobić to z rana lub w dzień.