Reklama
aplikuj.pl

Jelita zawierają dziesiątki tysięcy wirusów. Połowa z nich była nieznana nauce

medycyna

Miliony bakterii i wirusów wypełniają nasz układ pokarmowy, a większość z nich jest kluczowa dla naszego zdrowia – zarówno psychicznego jak i fizycznego.

Okazuje się jednak, iż tamtejsze bogactwo życia jest znacznie wyższe niż sądzono. Autorzy artykułu opublikowanego na łamach Cell opisali odkrycie 140 tysięcy gatunków wirusów żyjących w ludzkich jelitach. Ponad połowa z nich została zaobserwowana po raz pierwszy.

Czytaj też: Człowiek ma ukryty drugi mózg. Wiecie, gdzie się znajduje?
Czytaj też: Sztuczne jelita pozwolą na zrozumienie mikrobiomu tych prawdziwych
Czytaj też: Bakterie posiadają wbudowany zegar. Jak działa?

Naukowcy uważają, że ich badania powinny umożliwić lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób mikrobiom jelitowy wpływa na nasze zdrowie. Znaczną część tego mikrobiomu tworzą tzw. bakteriofagi, które są całkowicie nieszkodliwe dla ludzi i obierają sobie za cel potencjalnie niebezpieczne bakterie.

Jelita stanowią miejsce funkcjonowania ogromnej liczby bakterii i wirusów

Bakteriofagi odgrywają kluczową rolę w regulacji liczby komórek bakteryjnych w ludzkich jelitach. Niezrównoważona liczba bakteriofagów może więc wiązać się z brakiem równowagi w funkcjonowaniu bakterii jelitowych. Najbardziej powszechną z nowo odkrytych grup wirusów okazała się Gubaphage, która przypomina znaną wcześniej crAssphage.