Reklama
aplikuj.pl

Nie zgadniecie, dlaczego oś Ziemi uległa zmianie

zmiany klimatu

Nowe badanie sugeruje, że topniejący lód odgrywa główną rolę w zmianie osi naszej planety. Kolejnym winowajcą jest natomiast kurczenie zasobów wód gruntowych.

Oba zjawiska są oczywiście związane z globalnym ociepleniem będącym efektem zmian klimatycznych napędzanych działalnością ludzi. Ustalenia na ten temat ukazały się na łamach Geophysical Research Letters. Badania prowadzone przez naukowców opierają się na satelitach wykonujących pomiary grawitacyjne oraz analizujących zjawisko tzw. dryfu transpolarnego.

Czytaj też: Drzewa emitują metan, który napędza globalne ocieplenie, ale naukowcy wiedzą, jak temu zaradzić

Co ciekawe, pomimo faktu, że trzęsienia ziemi odgrywają pewną rolę w kontekście zmiany osi Ziemi, to kluczowa w przypadku tego zjawiska jest obecność wody. Satelity wykorzystane przez badaczy, zwane GRACE i GRACE-FO, zostały skalibrowane do pomiaru przesuwającej się masy naszej planety.

Oś Ziemi może być zależna od zmian w magazynowaniu wody np. w postaci wód gruntowych czy lodowców

W przeszłości doprowadziły one do wykrycia zmian grawitacyjnych związanych z topnieniem lodu na Antarktydzie oraz suszą, która doprowadziła do zaniku wód gruntowych w Kalifornii przed kilkoma laty. Analiza danych może również wykazać, w jaki sposób te zmiany grawitacji wpływają na bieguny. Oś Ziemi przesuwa się powoli, choć w ostatnich dekadach tempo tego przesuwania znacząco wzrosło. W efekcie jest ono niemal 17 razy wyższe niż w 1981 roku. Jeszcze bardziej niezwykły jest fakt, że bieguny zaczęły się przesuwać w innym kierunku w nagłych okolicznościach, co nastąpiło w 2000 roku.

Czytaj też: Naukowcy natrafili na obszar, na którym epoka lodowcowa nigdy się nie skończyła

Wnioski płynące z badań stanowią potwierdzenie hipotez wysuniętych w przeszłości, które zakładały, że powierzchniowe magazynowanie wody może prowadzić do zmian w osi Ziemi. Wśród konkretnych przyczyn wymienia się m.in. przyspieszone topnienie lodu na Grenlandii oraz kurczące się zasoby wody na Bliskim Wschodzie i w Indiach.