Reklama
aplikuj.pl

Szczepienia na COVID-19 kobiet w ciąży? Oto najnowsze rekomendacje

covid-19

Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zalecają prowadzenie szczepień na COVID-19 wśród kobiet w ciąży. Taka decyzja nastąpiła po analizach danych zebranych w ramach największego jak do tej pory badania skuteczności i bezpieczeństwa preparatów.

Analizami objęto szczepionki od Pfizera oraz Moderny, a eksperci wzięli pod uwagę sylwetki 35 691 kobiet. Wyniki eksperymentu zostały opisane na łamach The New England Journal of Medicine. Z artykułu dowiadujemy się m.in., że wiek uczestniczek wahał się od 16 do 54 lat a obserwowane działania niepożądane miały być raportowane przez same zainteresowane.

Czytaj też: UE wykonała już 100 mln szczepień na COVID-19. Ogłoszono też nową umowę z Pfizerem

Dyrektor CDC dr Rochelle Walensky stwierdziła, że nie odnotowano obaw w zakresie bezpieczeństwa badanych preparatów podawanych kobietom w ciąży. Dotyczy to zarówno ciężarnych, jak i ich potomstwa. Właśnie dlatego Centers for Disease Control and Prevention zalecają stosowanie szczepionek na COVID-19 u kobiet w ciąży.

Szczepienia na COVID-19 kobiet w ciąży są rekomendowane przez amerykańskie CDC

Kobiety w ciąży, w porównaniu do pozostałych (czyli nie będących w ciąży) częściej uskarażały się na ból w miejscu wykonania zastrzyku. Z drugiej strony występowało u nich mniej innych działań niepożądanych, takich jak bóle głowy i mięśni, dreszcze czy gorączka. Spośród 827 uczestniczek, które w czasie trwania eksperymentu rodziły dzieci, częstotliwość poronień była niemal identyczna jak przed pandemią COVID-19.

Czytaj też: Wzrośnie cena szczepionki od Pfizera. Premier Bułgarii zdradził szczegóły

Oczywiście tego typu wnioski są dość wczesne, ponieważ obejmują okres 11 tygodni od dopuszczenia na terenie Stanów Zjednoczonych preparatów chroniących przed koronawirusem. Badanie trwało od 14 grudnia do 28 lutego. Warto podkreślić, że jeśli dojdzie do infekcji SARS-CoV-2, to kobiety w ciąży są bardziej narażone na zgon aniżeli nieciężarne. Niestety, producenci szczepionek nie uwzględnili kobiet w ciąży podczas badań klinicznych, przez co decyzja o rozpoczęciu masowych szczepień w tej grupie musiała zostać odłożona w czasie.