Reklama
aplikuj.pl

Kot, który zabijał nosorożce. Jak duży był Machairodus lahayishupup?

Naukowcy zidentyfikowali nowy gatunek sporych rozmiarów kota szablozębnego, czyli Machairodus lahayishupup. Zamieszkiwał on tereny Ameryki Północnej ok. 5 do 9 milionów lat temu, a ustalenia na jego temat zostały opisane w Journal of Mammalian Evolution.

Z szacunków badaczy wynika, że M. lahayishup miał masę wynoszącą około 270 kilogramów, a być może nawet większą. Był to  krewny popularnego Smilodona, zwanego również tygrysem szablozębnym. Łącznie badaniami objęto siedem skamieniałości wspomnianego gatunku. Wśród nich znalazły się m.in. kończyny oraz fragmenty zębów, które naukowcy porównali  z pozostałości innych gatunków.

Czytaj też: Dinozaur, który polował w ciemności. Zobaczcie tego prehistorycznego Predatora

Wiek i rozmiar skamieniałości umożliwiły badaczom wstępne określenie, z czym mieli do czynienia. Następnie wykorzystali cyfrowe dane oraz specjalistyczne oprogramowanie, aby znaleźć podobieństwa między szczątkami. W ten sposób udało się ustalić, że kości pochodzą od tego samego osobnika, który przynależał do nieznanego wcześniej gatunku.  Przednie kończyny były w jego przypadku kluczowe podczas polowań, a niektóre z tworzących je kości były ok. 1,4 razy większe od kości spotykanych u współcześnie żyjących lwów.

Machairodus lahayishupup osiągał ponad 270 kilogramów wagi i polował na nosorożce

Jonathan Calede z Ohio State University jest przekonany, że M. Lahayishup był największym z żyjących ówcześnie kotów. Jego zdaniem przedstawiciele tego gatunku byli w stanie polować na inne ogromne zwierzęta. Jako że na tym samym obszarze żyły wtedy nosorożce, to badacze przypuszczają, iż mogły one wchodzić w skład jadłospisu kotów szablozębnych. Poza tym, do żyjącej fauny zaliczały się m.in. wielbłądy oraz gigantyczne leniwce.

Czytaj też: Współczesne koty mają zaskakująco dużo wspólnego z szablozębnymi łowcami

Jak do tej pory nie udało się znaleźć charakterystycznych dla tygrysów szablozębnych kłów w dobrym stanie. Mimo to, naukowcy byli w stanie dokonać identyfikacji nowego gatunku, ponieważ skorzystali z zaawansowanego oprogramowania użytego do badań kości przednich kończyn M. Lahayishup. Rezultaty badań są ważne choćby z tego względu, że wreszcie pojawiły się dowody na występowanie kotów szablozębnych nie tylko w Europie, Azji i Afryce, ale również w Ameryce Północnej.