Firma Airtext zaprojektowała wysokościomierz laserowy przeznaczony dla małych samolotów, które dzięki niemu będą bezpieczniejsze w czasie lądowań. System jest kontrolowany przez aplikację Land-DAR (Land Distance and Ranging) i można go skonfigurować za pomocą aplikacji na iOS lub Androida.
Etap podejścia do lądowania oraz samo lądowanie są jednymi z najbardziej niebezpiecznych faz lotu. To właśnie w ich czasie dochodzi do ponad 40 procent wypadków. W związku z tym opracowano rozwiązania mające na celu obniżenie ryzyka – w przypadku dużych, komercyjnych lotów bądź jednostek wojskowych pomocne są systemy oparte na GPS czy ostrzegające przed zbliżaniem się do ziemi.
Czytaj też: Dwa samoloty A-10 Warthog uhonorowały pilotów zeszłych wojen
Problem pozostaje jednak aktualny w odniesienie do małych, prywatnych samolotów, które mają ograniczone możliwości w zakresie wsparcia przy lądowaniu. Zwykłe wysokościomierze są mało precyzyjne, a ich odczytywanie może rozpraszać uwagę pilotów. Właśnie dlatego piloci muszą często samodzielnie oceniać wysokość, przez co pojawia się ryzyko błędnego oszacowania, wynikającego np. z nieuwagi bądź niekorzystnych warunków pogodowych.
Land-DAR ma stanowić alternatywę dla posiadaczy małych, prywatnych samolotów
Aby zapobiec wypadkom wynikającym z tego typu niedoszacowań, firma Airtext stworzyła system Land-DAR. Opiera się on na prostym urządzeniu składającym się z lidaru, interfejsu umożliwiającego łączenie z systemem dźwiękowym samolotu oraz przewodów łączących całą strukturę, ważącą mniej niż 400 gramów.
Czytaj też: Elektryczny samolot Rolls Royce po teście. Kiedyś ma być tym najszybszym
Po tym jak Land-DAR zostanie zainstalowany, łączy się go poprzez Bluetooth z aplikacją na urządzeniu z systemem iOS lub Android. Dzięki temu użytkownik jest w stanie skonfigurować system, ustawić głośność czy wysokości, na których mają się pojawiać odpowiednie komunikaty. Zakres tych wysokości może wynosić od 1,5 mera do 152 metrów. Land-DAR może mierzyć wysokość 100 razy na sekundę i jest odporny na zakłócenia sieci komórkowej 5G.