G.Skill Trident Z5 RGB 2x 16 GB 5600 MHz CL36 to pierwsze pamięci DDR5 jakie mam okazję testować. Czy okażą się one warte Waszych pieniędzy?
Specyfikacja i wygląd G.Skill Trident Z5 RGB 2x 16 GB 5600 MHz CL36
W opakowaniu nie ma niczego zaskakującego – znajdziemy tylko naklejkę z logiem firmy. Kości prezentują się zdecydowanie bardzo dobrze. Podświetlenie znakomicie będzie prezentowało się w obudowie z oknem, a czarny radiator również pasuje do całości. Tutaj wspomnę tylko, że producent przygotował też wersję srebrną. Samym podświetleniem powinniście bez problemów sterować poprzez oprogramowanie płyty głównej.
Testowane pamięci pracują z taktowaniem 5600 MHz przy opóźnieniach CL 36-36-36-76. W sprzedaży powinny znaleźć się też inne modele, w tym CL 40 czy 6000 MHz. Kości pracują z n napięciem 1,20 V, czyli niższym od DDR4. Ich wysokość wynosi ok. 44 mm, więc nie są one tak wysokie jak konkurencyjne rozwiązania z RGB. Otrzymany zestaw to 2x 16 GB i póki co na stronie producenta nie widzę innych konfiguracji. Plusem na pewno jest dożywotnia gwarancja czy obsługa profili XMP, w tym dwóch wolnych dla użytkownika.
Czytaj też: Test NOVOO 6 in 1, czyli adaptera z funkcją ładowania
Thaiphoon Burner niestety jeszcze nie czyta prawidłowo kości, stąd screeny z CPU-Z. Jak sami widzicie, za kości odpowiada Samsung. Dodam też tylko, że sam profil XMP działa bez problemów, a płyta wybiera Gear 2.
Testy G.Skill Trident Z5 RGB 2x 16 GB 5600 MHz CL36
Testy przeprowadziłem po włączeniu profilu XMP. Wyniki w większości testów są najwyższe, ale przewaga nad DDR4 nie jest jakoś wybitnie wielka. Wyróżnia się tutaj tylko 7-zip, AIDA64 czy gry, gdzie rzeczywiście widać zysk z nowych pamięci, choć nie jest on nadal imponujący.
Podkręcanie G.Skill Trident Z5 RGB 2x 16 GB 5600 MHz CL36
Po podniesieniu napięcia VDD i VDDQ do 1,3 V w programach typu Cinebench R23 czy Corona stabilne było 6400 MHz, ale w grach niestety już nie. Pełną stabilność we wszystkich zastosowaniach osiągnąłem przy 6200 MHz, które działało również w trybie Gear 2. Opóźnienia zachowałem fabryczne.
Widać tutaj zysk z przeprowadzonego podkręcania. Samo OC było naprawdę proste więc bez większego wysiłku możecie zyskać dodatkową wydajność.
Czytaj też: Test pamięci DDR4 Goodram IRDM RGB 2x 8 GB 3600 MHz CL18
Podsumowanie testu G.Skill Trident Z5 RGB 2x 16 GB 5600 MHz CL36
G.Skill Trident Z5 RGB 2x 16 GB 5600 MHz CL36 znalazłem na jednym z portali aukcyjnych w cenie ok. 2650 zł (za wersję CL40). Kwota jest więc naprawdę spora i na ten moment w ogóle nie opłaca się kupować pamięci. Pamiętajcie jednak, że dostępność DDR5 w sklepach jest minimalna i z pewnością z czasem ona znacznie wzrośnie. Wtedy też ceny powinny spaść, a zakup okazać się opłacalniejszy.
Testowane kości na pewno są dobrze wykonana i znakomicie wyglądają. W obudowie z oknem na pewno będą przyciągać wzrok swoim podświetleniem. W testach wypadły one lepiej od DDR4, ale różnice nie są wcale duże. Wyjątkiem jest tutaj 7-zip, AIDA64 czy gry, gdzie można rzeczywiście trochę fps zyskać. Warto też podkręcić pamięci, bowiem łatwo i szybko zyskacie dodatkowe 600 MHz.
Pamięci są więc na pewno lepszym zakupem niż wolniejsze modele, ale koniecznie trzeba poczekać na spadek cen, aby było to opłacalne. Natomiast jeśli składacie PC i chcecie mieć w nim topową płytę główną to i tak zbytnio wyjścia nie będzie i zakup DDR5 będzie jedynym wyjściem. W takim przypadku powinniście być zadowoleni z działania testowanych modułów.