Od lat 60. ubiegłego wieku funkcjonuje DMSP, czyli system satelitów, który dostarcza wojsku dane meteorologiczne. Zakończenie ich okresu eksploatacji nieuchronnie się zbliża, a urzędnicy wyrażają obawy, że mogą nie przetrwać do 2024 roku. Dlatego więc w 2015 roku Siły Powietrzne dostały zadanie zastąpienia DMSP nowym systemem i tym właśnie zajmie się Raytheon Technologies. Firma zgarnęła właśnie kilkadziesiąt miliardów dolarów na nowe wojskowe satelity meteorologiczne, a dokładniej mówiąc, drugi etap „Next Generation Electro-Optical Infrared Weather Satellite”.
Nowe wojskowe satelity meteorologiczne od Raytheon, czyli EWS
W rzeczywistości odłam Sił Powietrznych USA, czyli Space Force, wybrał Raytheon Intelligence & Space do zaprojektowania prototypu dla Electro-Optical Infrared Weather System (EWS) w 2020 roku. Był to pierwszy etap kontraktu, którego wartość nie została ujawniona i który zapewnił podstawy dla tego dzisiejszego. W nim Raytheon będzie próbował zademonstrować, że opracowany prototyp może dostarczać dane operacyjne i będzie lepszy od dotychczasowego, zapewniając większą szczegółowość i rozdzielczość.
Czytaj też: Testy rosyjskiego pocisku hipersonicznego Cyrkon coraz bliżej finału
Kontynuowanie DMSP EO/IR jest krytyczne dla planowania wojskowego dla operacji lądowych, morskich i powietrznych. Znacząco poprawiamy rozmiar, wagę i moc ładunku EWS przy zachowaniu tych samych obserwacji, co w przypadku systemów o wysokiej wydajności. Dodatkowo zespół korzysta z technologii już znajdujących się na orbicie, jak również z możliwości magistrali satelitarnej dostarczonej przez Blue Canyon Technologies, aby szybko dostarczyć system dla Sił Kosmicznych
– powiedział Paul Meyer, wiceprezes ds. systemów kosmicznych i dowodzenia i kontroli w jednostce Raytheona.
Czytaj też: Uzbrojone samoloty transportowe USA coraz bliżej. Będą zrzucać „palety z pociskami”
Przynajmniej tak twierdzi firma, która niedawno (15 grudnia) otrzymała kontrakt o wartości 67 mln dolarów właśnie na przetestowanie tego prototypowego systemu pogodowego, którego zaprojektowała. Wedle obecnych informacji zakończyła wstępne przeglądy projektu w styczniu 2021 roku i teraz pracuje w kierunku ostatecznego przeglądu projektu. Raytheon twierdzi, że owoc jego prac, czyli nowe wojskowe satelity meteorologiczne, będą gotowe do wniesienia na orbitę do 2025 roku.