Reklama
aplikuj.pl

Jak ewoluowały ssaki? Naukowcy wyjaśniają zagadkę

biologia

Przedstawiciele Uniwersytetu w Bristolu przeprowadzili analizy genomu ssaków, chcąc wyjaśnić czy pojawiły się one przed czy po tzw. wymieraniu kredowym.

Wymieranie to doprowadziło do zniknięcia dinozaurów, a poświęcone mu wyniki badań zostały opublikowane na łamach Nature. Wynika z nich, że przodkowie współczesnych grup ssaków pochodzą z okresu po wymieraniu kredowym, które miało miejsce 66 milionów lat temu.

Czytaj też: Prehistoryczny nosorożec był naprawdę gigantyczny. To jeden z największych ssaków w historii

Dzięki włączeniu do analizy kompletnych genomów oraz niezbędnych informacji kopalnych, byliśmy w stanie zmniejszyć niepewność i nakreślić precyzyjną linię czasową ewolucji. Czy współczesne grupy ssaków współistniały z dinozaurami, czy też powstały po masowym wymieraniu? Teraz mamy ostateczną odpowiedź.

Sandra Álvarez-Carretero

Linia czasowa ewolucji ssaków jest dość niejasna i stanowi jedną ze spornych kwestii w biologii ewolucyjnej. Badania prowadzone w ostatnich dwóch dekadach sugerowały, że dywersyfikacja związana z wymieraniem kredowym mogła nastąpić zarówno przed, jak i po tych wydarzeniach.

Ssaki będące przodkami współczesnych grup pochodzą z okresu po wymieraniu kredowym

W ramach nowych analiz objęto nimi niemal 5000 gatunków ssaków oraz 72 kompletne genomy. Jak wyjaśniają autorzy badania, udało im się przezwyciężyć trudności poprzez podział analizy na podetapy. Najpierw badacze symulowali linie czasowe przy użyciu 72 genomów, a następnie wykorzystali te wyniki do kierowania symulacjami dotyczącymi pozostałych gatunków.

Czytaj też: Które ssaki najlepiej radzą sobie w towarzystwie ludzi?

Wcześniej tego typu analizy zajęłyby wiele lat, lecz w tym przypadku udało się je skrócić do kilku miesięcy. Zastosowana przez badaczy metoda nie tylko pozwala na analizę zbiorów danych dotyczących genomów, ale również obniża emisje dwutlenku węgla emitowanego w związku z obliczeniami.