Reklama
aplikuj.pl

Które ssaki najlepiej radzą sobie w towarzystwie ludzi?

zmiany klimatu

Naukowcy z University of California przeanalizowali dane pochodzące z 3212 fotopułapek, aby pokazać, w jaki sposób ludzie mogą zmienić funkcjonowanie ssaków zamieszkujących Amerykę Północną.

Ustalenia w tej sprawie, dostępne na łamach Global Change Biology, po części korzystają z poprzednich badań, który skupiały się na zwierzętach mieszkających w górach Santa Cruz. Wtedy to naukowcy sprawdzali ich reakcje na czynniki związane z aktywnością ludzi. Obserwacje wykazały, że gatunki takie jak puma i ryś amerykański nie są szczególnie aktywne na obszarach, gdzie obecni są ludzie.

Czytaj też: Dlaczego migracja ssaków w Amerykach zadziwia naukowców?

Aby dowiedzieć się, które gatunki ssaków są najlepiej przystosowane do wspólnego funkcjonowania wraz z naszym, zespół badawczy połączył dane zebrane z fotopułapek z informacjami uzyskanymi od naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku. Umożliwiło to śledzenie 24 gatunków w 61 zróżnicowanych regionalnie środowiskach w poszukiwaniu jakichkolwiek zależności.

Autorzy badania byli szczególnie zainteresowani zrozumieniem, jak ssaki reagują na różnego rodzaju warunki i czy ich reakcje można powiązać z cechami takimi jak rozmiar ciała, dieta czy liczebność potomstwa. Odnotowano, że 33% gatunków ssaków reagowało negatywnie na obecność ludzi, co oznacza, że rzadziej pojawiały się one w miejscach o wysokim stopniu „interakcji” i były w nich mniej aktywne. Z kolei 58% gatunków wydawało się pozytywnie reagować na obecność naszego gatunku.

Niektóre ssaki wydają się negatywnie reagować na obecność ludzi, podczas gdy innym ona odpowiada

Aby lepiej poznać poszczególne czynniki, naukowcy podzielili je na dwie grupy. Jedna z nich obejmowała rzeczy tworzone przez ludzi, m.in. drogi, domy czy pola uprawne. Drugim była natomiast sama obecność Homo sapiens, np. w postaci przemieszczania się i polowań. Porównując dane z fotopułapek pochodzących z obszarów o różnym stopniu zaawansowania cywilizacyjnego, naukowcy odkryli, że niedźwiedzie grizzly, rysie, wilki i rosomaki występują rzadziej w bardziej rozwiniętych obszarach.

Czytaj też: Plastik, który rozłoży się w domu. Nowy materiał może zrewolucjonizować ochronę środowiska

Badania pokazały również, że istnieje zakres, w jakim człowiek może wpływać na zwierzęta. Nawet w przypadku gatunków, które były bardziej aktywne lub częściej występowały w pobliżu ludzi bądź na terenach rozwiniętych, rzeczone wpływy dość szybko osiągały kres. Jedynymi zwierzętami wydającymi się lepiej funkcjonować w regionach szczególnie gęsto zamieszkałych przez człowieka były lisy rude.