Crib A’Glow to tanie urządzenie, które służy do fototerapii noworodków, cierpiących na zaburzenia przemiany bilirubiny. Zostało zaprojektowane przez Virtue Oboro, graficzkę z Nigerii, której dziecko urodziło się z żółtaczką.
Żółtaczka noworodków wywoływana jest przez nadmiar bilirubiny. Jeśli jest nieleczona, może powodować utratę słuchu, ślepotę, uszkodzenie mózgu, a nawet śmierć. Jej leczenie jest natomiast dość proste – do tego celu stosuje się fototerapię, czyli naświetlanie jak największej powierzchni ciała za pomocą niebieskiego światła. W rozwiniętych państwach, lampy do fototerapii dostępne są praktycznie w każdym szpitalu. Gorzej, jeśli mówimy o mniej rozwiniętych państwach i szpitalach funkcjonujących na prowincjach.
W takim właśnie szpitalu, Virtue Oboro urodziła syna, u którego zaraz po urodzeniu zdiagnozowano żółtaczkę. Ze względu na brak możliwości zastosowania fototerapii, stan dziecka pogorszył się do tego stopnia, że konieczna była natychmiastowa transfuzja krwi. Jej syn przeżył incydent, jednak Oboro nie zapomniała o tej sytuacji.
Tak powstał Crib A’Glow
Oboro skontaktowała się z kilkoma specjalistami medycznymi i inżynierami biomedycznymi proponując im zaprojektowanie taniego w produkcji łóżeczka fototerapeutycznego. Tak powstała firma Tiny Hearts Technologies i projekt łóżeczka Crib A’Glow. Konstrukcja jest banalnie prosta – diody LED emitujące niebieskie światło mogą być zasilane energią pochodzącą z fotowoltaiki. Ich wydajność pozwala na przeprowadzenie skuteczne fototerapii dla noworodków cierpiących na żółtaczkę.
Czytaj również: Dlaczego noworodki tracą włosy?
Łóżeczka wyprodukowane przez Tiny Hearts Technologies uratowały już 550 tys. dzieci urodzonych w szpitalach okręgowych w Maitama, Wuse i Asokoro. Oboro, oprócz właścicielki dobrze prosperującej firmy oferującej tani sprzęt do fototerapii, stała się też bardzo aktywną działaczką, która zwraca uwagę na to, jak ważny jest początkowy okres opieki nad noworodkami.