Czworook z pewnością nie należy do zwykłych zwierząt. Ryba z gatunku Anableps anableps cechuje się bowiem bardzo osobliwą budową oka.
Naturalnie tę rybę można spotkać głównie w wodach Ameryki Południowej, gdzie osiąga nawet 30 centymetrów długości. Ale to nie gabaryty stanowią cechę wyróżniającą czworooka. Jest nią natomiast – jak sama nazwa wskazuje – sposób, w jaki ewolucja przystosowała oczy tego zwierzęcia.
Czytaj też: Ryba jak z kosmosu. Ma przezroczystą głowę i została niedawno uwieczniona na nagraniu
Dzięki temu przedstawiciel gatunku Anableps anableps jest w stanie widzieć zarówno obrazy znajdujące się w wodzie, jak i nad nią – jednocześnie, rzecz jasna. Jak wykazały badania opublikowane na łamach Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, kluczową rolę w takiej wizji najprawdopodobniej odgrywa rozbudowana kość czołowa oraz zdublowane źrenice i rogówka. Siatkówki tych ryb wykazują natomiast ekspresję różnych genów fotoreceptorów w regionach grzbietowych i brzusznych. Być może dzięki temu zwierzę może odbierać bodźce zarówno z wody jak i powietrza.
Ryba z gatunku Anableps anableps żeruje blisko powierzchni
Po co ogóle czworookom takie udogodnienia? Ryby te zazwyczaj żerują przy powierzchni, gdzie wypatrują potencjalnych ofiar, na przykład w postaci owadów. Jako że te mają tendencję do zbliżania się do tafli wody, to umiejętność utrzymania się blisko niej (przy jednoczesnej obserwacji otoczenia pod wodą) znacząco ułatwia Anableps anableps polowanie. W efekcie ryba może w jednym momencie czaić się na potencjalne ofiary oraz wypatrywać okolicznych zagrożeń. Co ciekawe, aby przystosować swoje oczy do różnych współczynników załamywania światła, czworooki doświadczają zmian w grubości soczewki a także nabłonka rogówki.