Reklama
aplikuj.pl

Ultradźwięki w leczeniu zaburzeń psychicznych. Naukowcy wpłynęli na podejmowanie decyzji przez małpy

ewolucja

Badania prowadzone na makakach wykazały, że traktowanie mózgów tych zwierząt przy pomocy ultradźwięków może stymulować funkcjonowanie tych organów, wpływając na podejmowanie decyzji czy proces uczenia.

Ustalenia na ten temat zostały opisane na łamach Science Advances i pokazują, jak tzw. przezczaszkowa stymulacja ultradźwiękowa o niskiej intensywności może wpływać na funkcjonowanie mózgu. Co ważne, taki proces jest odwracalny i nie wyrządza długotrwałych szkód w organizmie. Jak na razie został on przetestowany na makakach.

Czytaj też: Tajemnicza choroba u mieszkańców Kanady. Pojawiły się u nich problemy neurologiczne

Zwierzęta poddane stymulacji przy pomocy ultradźwięków stały się bardziej „poszukiwawcze” w momencie podejmowania decyzji. Neuromodulacja ultradźwiękowa sprawiła, że małpy nie były w stanie zrozumieć, iż niektóre wybory dadzą lepsze rezultaty. W efekcie proces podejmowania przez nie decyzji był mniej adaptacyjny. Eksperyment wykazał również, że takie zakłócenia nie pojawiały się, jeśli stymulowano jednocześnie inny obszar mózgu: część kory przedczołowej.

Ultradźwięki mogłyby pomóc w leczeniu schorzeń neurologicznych i zaburzeń psychicznych

Badania te mają kluczowe znaczenie w wielu dziedzinach, między innymi pozwalając nam po raz pierwszy w sposób nieinwazyjny przetestować hipotezę na temat roli głębokich obszarów korowych w poznaniu, jednocześnie rejestrując podstawową aktywność neuronalną u naczelnych i potencjalnie u ludzi.

Davide Folloni, Wellcome Centre for Integrative Neuroimaging

Czytaj też: Mózgi muzyków postrzegają muzykę jako kolejny język z własną gramatyką

W grę wchodzą między innymi zastosowania w medycynie, czyli leczenie zaburzeń psychicznych bądź schorzeń o podłożu neurologicznym. Jak wyjaśniają członkowie zespołu badawczego, podstawową trudność stanowi określenie, czy wybrany rodzaj stymulacji mózgu jest zwyczajowo związany z jego funkcjonowaniem. Poza tym, zaburzenie jednego obszaru tego organu może wpłynąć na kilka innych, dlatego konieczne jest zrozumienie, jak części mózgu współpracują ze sobą i wzajemnie na siebie wpływają podczas stymulacji.