Chirurdzy z University of Alabama w Birmingham dokonali przeszczepu nerek od genetycznie zmodyfikowanej świni. Trafiły one do 57-letniego mężczyzny, który wcześniej doświadczył śmierci mózgowej.
Publikacja w tej sprawie ukazała się na łamach The American Journal of Transplantation i opisuje, jak po 23 minutach rozpoczęła się praca przeszczepionych nerek. Proces ten trwał przez trzy dni, choć zauważono, że jeden z organów produkował więcej moczu niż drugi. Sukces operacji jest tym większy, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż wcześniej podjęto decyzję o usunięciu pierwotnych narządów 57-latka.
Czytaj też: Komary nie widzą ludzi. Wszystko dzięki modyfikacjom genetycznym
Osoby cierpiące na niewydolność nerek muszą korzystać z dializ, co znacząco utrudnia im funkcjonowanie. Z kolei zapewnienie im wystarczającej liczby narządów jest niemożliwe ze względu na deficyt dawców. W związku z tym naukowcy od lat prowadzą badania nad możliwością wykorzystywania narządów od genetycznie zmodyfikowanych zwierząt – zazwyczaj świń, których anatomia jest zaskakująco podobna do ludzkiej.
Pacjent, któremu wszczepiono świńskie nerki, od września znajdował się w stanie śmierci mózgowej. Jego funkcje życiowe były podtrzymywane dzięki respiratorowi, lecz rodzina zgodziła się na przeprowadzenie operacji. Jego siostra, Amy Parsons, przyznała, że brat byłby szczęśliwy wiedząc, jak wiele osób będzie mogło skorzystać z wyników takiego zabiegu.
Przeszczepione nerki pochodziły od świni – jej genom został odpowiednio zmodyfikowany
Ksenotransplantacja, czyli wszczepianie ludziom narządów zwierzęcych, przeżywa w ostatnich miesiącach dynamiczny rozwój. We wrześniu ubiegłego roku chirurdzy z NYU Langone wykorzystali genetycznie zmodyfikowaną świńską nerkę, którą połączono z organizmem pacjenta. Organ został pozbawiony „agresywnych” genów, prowadzących do reakcji immunologicznych organizmu biorcy. Dzięki temu przeszczep się przyjął, a nerki przez 54 godziny w pełni prawidłowo funkcjonowały.
Czytaj też: Historyczny moment: udało się przeszczepić świńskie serce człowiekowi
Z kolei w University of Maryland Medical Center udało się na początku tego roku wszczepić genetycznie zmodyfikowane serce świni. David Bennett Sr., jego biorca, został 11 stycznia odłączony od płucoserca i od tamtej pory jego funkcjonowanie przebiega w pełni normalnie. Serce, które wykorzystano do przeszczepu, zostało pobrane od świni, której genom poddano 10 zmianom. Modyfikacje obejmowały usunięcie czterech genów związanych z potencjalnym odrzuceniem przeszczepu przez organizm biorcy oraz dalszych wzrostem narządu.