W pewnym miejscu w Los Angeles znajduje się zakład firmy ByFusion, który może przetworzyć do 450 ton plastiku rocznie. Sama firma ma zamiar przetworzyć całe 100 milionów ton tworzywa sztucznego na materiał budowlany do 2030 roku, aby nie tylko chronić środowisko, ale też zaoferować ciekawą alternatywę budowlaną, dzięki której „dom z plastiku” nabierze nowego sensu.
Firma ByFusion chce przerabiać plastik na budowlane bloki ByBlocks.
Walka z plastikiem, w którym zaczęliśmy wręcz tonąć, jako gatunek, trwa od dawna i przyjmuje coraz rozleglejsze działania. Zarówno na pierwszym etapie (produkcji), kolejnym (konsumpcji), jak i ostatnim (recyklingu). Problem w tym, że nie wszystkie tworzywa sztuczne, które są częścią naszego życia, można poddawać recyklingowi i dlatego firma ByFusion postanowiła wziąć ten problem na celownik i łączyć wszystkie rodzaje plastiku w jedne wielkie bloki budowlane o nazwie ByBlocks.
Czytaj też: Intel stworzy największą fabrykę półprzewodników na świecie. Zainwestuje nawet 400 miliardów
Do produkcji tych ekologicznych bloków budowlanych ByFusion używa swojego tajemniczego składnika „Blockers”, co firma określa mianem produktu, który może być użyty w budownictwie do zbudowania prawie wszystkiego. Dzięki niemu może tworzyć bloczki podobne do tych cementowych o wymiarach 40 x 20 x 20 cm z wykorzystaniem nawet zanieczyszczonego i nieposortowanego plastiku.
ByBlocks występują w trzech wersjach – całkowicie płaskiej, z zazębiającymi się kołkami i synergią obu tych podejść. Wedle informacji sprawdzają się tak samo dobrze jak bloczki cementowe, ale są podatne na działanie promieni słonecznych. To jednak problem łatwy do obejścia – wystarczy pokryć je bezbarwną, specjalną farbą i tak oto zapewnić sobie „cegły” przypominające dzieła sztuki abstrakcyjnej.