Reklama
aplikuj.pl

Ptaki też mają znaki STOP, ale nie takie, o których myślicie

Wjeżdżając na skrzyżowanie możemy napotkać na znak STOP. Podobne dotyczą też migrujących ptaków, choć mają one nie wizualny, lecz magnetyczny charakter.

Migrujące ptaki, które przemieszczają się sezonowo (na przykład bociany) wykorzystują zmiany w natężeniu pola magnetycznego naszej planety do określania swojego położenia. Naukowcy postanowili lepiej zrozumieć ten proces, o czym możemy się przekonać czytając publikację dostępną na łamach Science.

Czytaj też: Amerykanie chcą ratować ptaki budując sieć latarni akustycznych emitujących biały szum

Autorzy badań skupili się na gatunku zwanym trzcinniczkiem zwyczajnym. Ten wędrowny ptak zamieszkuje Europę i Azję (wliczając w to Polskę), a okresie zimowym przemieszcza się do Afryki Subsaharyjskiej. Naukowcy chcieli zrozumieć, w jaki sposób przebiega migracja przedstawicieli tego gatunku, dlatego przeanalizowali niemal 18 tysięcy osobników z przymocowanymi nadajnikami. W ten sposób badacze mieli możliwość przeanalizowania tras, po których owe zwierzęta przemieszczały się w latach 1940-2018.

Ptaki wykorzystują pole magnetyczne Ziemi do orientowania się w terenie

Magnetyzmem w czasie migracji wspomagają się nie tylko ptaki, ale i inne zwierzęta, na przykład żółwie. Korzystają w tym celu zarówno z wewnętrznego „kompasu” jak i wzroku. Naukowcy stwierdzili, że jeśli trzcinniczki zwyczajne faktycznie używają pola magnetycznego Ziemi, aby lokalizować między innymi swoje pierwotne miejsca lęgowe, to roczne zmiany w polu magnetycznym Ziemi powinny wpływać na ten proces. Innymi słowy: powinno dać się zauważyć zmiany w lokalizacji gniazdowania ptaków.

Czytaj też: Ptaki masowo uciekają z Europy. Czym to jest spowodowane?

Wygląda na to, iż ptaki wędrowne korzystają z inklinacji magnetycznej, dzięki której wiedzą, w którym miejscu się zatrzymać. W efekcie, nawet przy dość znaczących zmianach w natężeniu pola magnetycznego Ziemi, które mogłyby doprowadzić do poważnych przesunięć w ptasich migracjach, zwierzęta te niemal idealnie powracały do swoich pierwotnych miejsc lęgowych. Istnieje nawet możliwość, że ptaki priorytetowo traktują wskazówki związane z inklinacją magnetyczną, a nie pamięć, co do miejsc, w których były.