Czy 1 Gb/s połączenie Internetowe, to za mało i koniecznie potrzebujemy 10 Gb/s? Według m.in. CableLabs, czyli laboratorium innowacji dla branży kablowej, które specjalizuje się właśnie w przewodowych połączeniach internetowych, właśnie tak. Dlatego też wysiłek jego i współpracujących z nim firm, ma zapewnić te dziesięciokrotnie szybsze połączenia internetowe przed końcem dekady.
CableLabs i 10 Gb/s połączenie kablowe na horyzoncie
Oczywiście CableLabs wie, że połączenia 10 Gb/s są wręcz śmieszne przy interfejsach zestawionych np. między ważnymi serwerami, ale to nie one są celem tej zapowiadanej rewolucji. Kiedy CableLabs wspomina o swoim planie, ma na myśli dostęp do 10 Gb/s połączenia Internetowego „ostatniego kilometra”, czyli od najbliższego węzła dostawcy Internetowego prosto do Waszego domu, czy mieszkania. Trudno jednak wymagać od firm wymiany całego swojego okablowania, ale tego CableLabs jest świadome i dlatego też unowocześniło sposób działania transmisji danych, aby zwiększyć szybkość i niezawodność Internetu przewodowego.
Czytaj też: Polak zapewnia protezy okaleczonym psom. Drukuje je w 3D
Dzięki specyfikacji DOCSIS 4.0, CableLabs jest w stanie wykorzystać istniejące hybrydowe włókna koncentryczne (HFC), aby zapewnić ultra wysokie prędkości. Ponoć Comcast, czyli jedna z organizacji członkowskich osiągnęła w zeszłym roku prędkość 4 Gb/s przy wysyłaniu i pobieraniu danych, a Charter Communications, była w stanie osiągnąć prędkość do 8,5 Gb/s przy pobieraniu i 6 Gb/s przy wysyłaniu danych na HFC. W tym roku to właśnie został przebite.
Do opracowania swojej technologii CableLabs sięgnęło po optykę koherentną, która jest już wykorzystywana w sieciach dalekosiężnych, metropolitalnych i podmorskich, przekuwając ją do realizacji zadań w istniejących sieciach światłowodowych. Do tego doszła multipleksacja z podziałem długości fali i tak też w tym roku test Comcast wykazał, że dzięki tej technologii można osiągnąć prędkość 10 Gb/s podczas testu. Aby zwiększyć zapotrzebowanie na te ultra wysokie prędkości, CableLabs uruchomiło konkurs 10G Challenge, którego celem jest opracowanie aplikacji dla tych sieci.