Jakie czynności wykonuje mózg przygotowując się do snu? Nie chodzi tu bynajmniej o liczenie owiec, czy pragnienie wypicia ciepłej szklanki mleka (w to akurat nigdy nie wierzyłem). Naukowcy prześledzili działanie mechanizmów neurobiologicznych u zwierząt, tuż przed zaśnięciem.
Naukowcy z Uniwersytetu Michigan sprawdzili co dzieje się w mózgu myszy, kiedy przechodzą one ze stanu czuwania, czyli stanu aktywnego, tuż przed snem do samego snu, a więc stanu spoczynku, w którym mózg redukuje swoją zdolność reagowania na bodźce środowiskowe, uruchamiając przy tym charakterystyczne oscylacje fal mózgowych oraz kilka procesów fizjologicznych.
Co robi mózg tuż przed snem?
Aby uzyskać odpowiedzi na to pytanie, badacze przyjrzeli się aktywności mysich neuronów, zaczynając 20 minut przed tym, jak gryzonie zapadały w sen. Oprócz potwierdzenia, że start snu jest bezpośrednio związany z aktywnościami wykonywanymi tuż przed nim, badania te jako pierwsze wskazują dokładnie, które części mózgu są aktywowane w trakcie zapadania w sen i w jaki sposób powiązane są one z samym stanem błogiego spoczynku.
Naukowcy skoncentrowali się na badaniu określonych grup neuronów występujących w podwzgórzu bocznym – obszarze mózgu, o którym wiemy, że odpowiada za regulowanie wielu procesów w organizmie – od zachowań żywieniowych aż po wywoływanie stanów ogólnego pobudzenia.
— W naszym badaniu zidentyfikowaliśmy głównie glutaminergiczne zespoły neuronów w podwzgórzu bocznym, które regulują motywację do angażowania się w zachowania związane z budowaniem gniazd przed snem oraz inicjację i intensywność snu bramkowego – czytamy w badaniu.
Czytaj również: Sześciogodzinny sen zwiększa ryzyko śmierci z powodu chorób przewlekłych
Na podstawie uzyskanych wyników, zespół z Michigan wysnuł hipotezę o związku między tymi zespołami neuronalnymi w bocznym podwzgórzu a innymi obszarami mózgu, o których wiadomo, że odgrywają jakąś rolę w regulacji snu. Krótko mówiąc: nowa teoria mówi o tym, że zachowania wykonywane tuż przed snem odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o aktywację tych obszarów mózgu, które inicjują przejdzie pomiędzy stanem czuwania a snem. Dokładne zrozumienie, w jaki sposób nasze mózgi przygotowują nasz organizm do snu, może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia osób cierpiących na bezsenność na całym świecie.