Naukowcy z Northeastern University opracowali specjalne czujniki na bazie mechanizmu stojącego za zmieniającymi swój kamuflaż kałamarnicami, aby uchronić ludzi od zbyt długiego przebywania na słońcu. Ich prace doczekały się publikacji w dzienniku ACS Sensors, a punktem wyjścia do opracowania czujnika było to, jak m.in. kałamarnice potrafią bez wysiłku wtopić się w swoje środowisko.
Czujnik inspirowany kamuflażem kałamarnicy
Głównym zadaniem naukowców nie było nawet opracowanie czujników, które mają za zadanie zmniejszenie zachorowalności na raka skóry spowodowanego promieniowaniem UV, czy nawet potencjalnie wystąpienia udaru. To wprawdzie finalnie osiągnęli za pomocą papierowych czujników, ostrzegających o zbliżającym się poparzeniu słonecznym, ale w praktyce było to przypadkowym odkryciem, że cząsteczki ksantomatyny w kałamarnicach zmieniają kolor pod wpływem światła.
Członkowie zespołu po tym odkryciu zastanawiali się, czy te nowo odkryte zdolności cząsteczek do wyczuwania światła można by wykorzystać jako podstawę do stworzenia nowego rodzaju czujnika UV. Zaprojektowali w tym celu urządzenie wielkości palca, które można założyć na koszulę lub kostium kąpielowy i które składa się z pięciu warstw cienkiego plastiku oraz okrągłego kawałka papieru, na który naniesiono pigment, a następnie go wysuszono. W urządzeniu zintegrowano również „przycisk aktywacji czujnika”, który uwalnia płyn z małego zbiorniczka na jego krawędzi, który przepływa przez kanały wycięte w plastiku i nawilża papier poddany działaniu pigmentu.
Czytaj też: Kenia testuje panele słoneczne generujące energię i pomagające w rolnictwie
W rezultacie mokry papier reaguje na promieniowanie UV, zmieniając kolor z żółtego/pomarańczowego na czerwony. Odcień jest zależny od tego, im bardziej czujnik jest wystawiony na działanie promieni UV. Zespół przetestował swoją naklejkę i stwierdził, że działa ona dobrze w różnych warunkach, a dalsze eksperymenty pozwoliły ją skalibrować np. z wykorzystaniem filtra przeciwsłonecznego. Naukowcy wyobrażają sobie, że urządzenie znajdzie zastosowanie nie tylko w monitorowaniu ekspozycji na słońce, ale też sterylizacji światłem UV.