Twórcy stojący za Atom Touch, czyli pracownicy firmy Atom Libs, zdają sobie sprawę z ograniczeń dzisiejszych protez i problemów jakie dręczą nawet najbardziej zaawansowane modele. Rozwiązali to projektem własnego bionicznego ramienia Atom Touch, a tak się składa, że to pierwsza na świecie tak zaawansowana proteza ręki.
Zaawansowana proteza ręki Atom Touch ma wnieść branżę protez na zupełnie nowy poziom
Wedle dyrektora generalnego Atom Limbs, obecne formy protez są dalekie do ideału, a przede wszystkim znacznie gorsze od Atom Touch. Wielu użytkownikom w ogóle się nie przydają przez ograniczenie do 10 z góry zaprogramowanych ruchów, u wielu wywołują ból, nie zapewniają czucia i finalnie mogą sprawiać, że osoba niepełnosprawna czuje się z protezą gorzej, niż bez niej. Z myślą o tych problemach powstał Atom Touch, czyli pierwsza na świecie tak zaawansowana proteza ręki, która trafi do testów już w II kwartale bieżącego roku i do sprzedaży w pełnoprawnej wersji za rok.
Działanie Atom Touch obejmuje zarówno same protezy, jak i pasy zabezpieczające je na ciele, które uzupełniają urządzenia określane przez firmę mianem „mankietów”. Ich częścią jest zintegrowany interfejs mózg-komputer, który wykrywa sygnały z ciała użytkownika – w tym z jego szczątkowej kończyny – aby nią sterować.
Czytaj też: Tyrannosaurus rex to w rzeczywistości więcej niż jeden gatunek
Cena pozostaje nieznana, ale pewne jest, że do niskich nie będzie należeć, choć ma być „znacznie tańsza od wiodących protez”. Kluczowe jest to, że Atom Touch będzie dostępny do wykorzystania dla wszystkich, którzy stracili ramię. Będzie zapewniać przy tym charakterystyczną dla ludzi zręczność, zakres ruchu i siłę, a przede wszystkim przywróci im podstawowy zmysł dotyku i będzie wygodne przez cały dzień użytkowania.