Bashanosaurus primitivus to nowy gatunek stegozaura zidentyfikowany na podstawie szczątków znalezionych w formacji Shaximiao w Chinach.
Stegozaury były tzw. dinozaurami ptasiomiednicznymi i jak do tej pory ich pozostałości znajdowano między innymi w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Europie oraz na północy Afryki. Bashanosaurus primitivus jest przy tym najstarszym okazem znalezionym w Chinach.
Czytaj też: Bezramienny dinozaur z Argentyny. Niecodzienne znalezisko paleontologów
Jego obecność na Ziemi sięga środkowej jury, około 168 milionów lat temu. Co ciekawe, jak do tej pory nie udało się potwierdzić występowania stegozaurów na zaledwie dwóch kontynentach: Antarktydzie i Australii.
Szczątki stegozaurów znaleziono jak do tej pory niemal wszędzie, poza Australią i Antarktydą
Te charakterystycznie opancerzone zwierzęta były pokryte grubymi płatami skóry, a czasami nawet kolcami ciągnącymi się od szyi do końca ogona. Koniec okresu jurajskiego wydaje się wiązać ze spadkiem różnorodności stegozaurów. Ostatecznie doszło do ich wyginięcia, co nastąpiło najprawdopodobniej w środkowej kredzie.
Bashanosaurus primitivus osiągał około 2,8 m długości oraz posiadał mniejszą i słabiej rozwiniętą łopatkę, a także węższe i grubsze podstawy płyt tworzących pancerz. Te i kilka innych cech odróżnia go od innych stegozaurów, choć znalazły się też pewne podobieństwa do starszych o ponad 20 milionów lat pancernych dinozaurów.
Czytaj też: Dinozaur z kaszlem. U zwierzęcia sprzed 150 mln lat wykryto pozostałości niezwykłej infekcji
Jak wyjaśnia Susannah Maidment z Natural History Museum, Chiny wydają się punktem zapalnym dla różnorodności stegozaurów. Znaleziono tam wiele gatunków występujących od środkowej jury aż do końca wczesnej kredy. Analiza drzewa genealogicznego sugeruje, że Bashanosaurus primitivus był jednym z najwcześniej różnicujących się stegozaurów i wydaje się pod tym względem podobny do czungkingozaura oraz huajangozaura.