Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy znacząco ulepszyli akumulatory litowo-metalowe. To te potencjalnie rewolucyjne

Naukowcy znacząco ulepszyli akumulatory litowo-metalowe,akumulatory litowo-metalowe,

Jako że przyszłość jest bezpośrednio związana z elektrycznością i tym, jak będziemy ją przechowywać, każda informacja na temat rozwoju akumulatorów jest ważna w dalszej perspektywie. Dziś mamy dla Was odkrycie naukowców z Tokyo Metropolitan University w Japonii, którzy znacząco ulepszyli akumulatory litowo-metalowe, o czym przekonuje publikacja w dzienniku iScience.

Dzięki zastosowaniu cieczy między stałym elektrolitem, a elektrodami, naukowcy znacząco ulepszyli akumulatory litowo-metalowe

Akumulatory litowo-metalowe nowej generacji borykają się z problemem trwałości, którego wspomniany zespół do pewnego stopnia rozwiązał. Sam rodzaj akumulatorów porzuca grafit i miedź w elektrodach na rzecz czystego litu, zapewniającego znacznie wyższą gęstość energii. Samo wymienienie elektrod obniża jednak ogólną trwałość ogniw, dlatego z czasem w miejsce ciekłego elektrolitu zaczęto wsadzać stały (tak powstały akumulatory półprzewodnikowe).

Czytaj też: Elektrownie jądrowe w Belgii. Państwo zmienia swoje podejście

Sęk w tym, że takie rozwiązanie również ma własne wady, które dotyczą m.in. styku stałego elektrolitu z elektrodami, dlatego i tym razem naukowcy wzięli pod lupę ten newralgiczny element akumulatorów litowo-metalowych. Rozwiązanie? Zastosowanie konkretnej cieczy, która poprawia kontakt i zmniejsza opór pomiędzy stałym elektrolitem ceramicznym, co w rezultacie zapewniło światu prototyp akumulatora tego typu o znacznie poprawionej trwałości.

Dodanie cieczy jonowej do poprawy kontaktu i zmniejszenia oporu w praktyce ułatwiło transport jonów między katodami, ponieważ ciecz jonowa jest również przewodnikiem jonowym. Prototypowy akumulator wykazał się imponującą wytrzymałością, utrzymując 80% pojemności w ciągu 100 cykli ładowania i rozładowania w wysokich temperaturach rzędu 60°C. Zespół ma jednak jeszcze wiele do zrobienia, aby technologia ta stała się rzeczywistością komercyjną, co obejmuje m.in. zwiększenie wytrzymałości samej cieczy jonowej. Uważa się jednak, że właśnie naukowcy znacząco ulepszyli akumulatory litowo-metalowe i rozwinęli ich potencjał.