Reklama
aplikuj.pl

Leki drukowane w 3D powstają niemal w mgnieniu oka

terapia koronawirus

Zaledwie kilka sekund wystarcza, by – korzystając z metody druku 3D – wyprodukować leki w niemal dowolnym miejscu na Ziemi.

Naukowcy związani z tym przełomowym rezultatem opisali swoje dokonania na łamach Additive Manufacturing. Wypełnili oni drukowane tablice paracetamolem, jednym z wielu środków, które mogą być produkowane za pomocą drukarki 3D. Ich dokonania wyznaczają nowe perspektywy w zakresie integracji tych urządzeń w szybko zmieniających się warunkach klinicznych w celu produkcji spersonalizowanych leków na żądanie.

Czytaj też: Inspekcja wydruków 3D z metalu ma być prostsza. Opracowano nowy szybszy i tańszy sposób

Powszechnie stosowana technika, zwana fotopolimeryzacją, zapewnia najwyższą rozdzielczość przy złożoności w skali mikro. A jako że nie wymaga do działania wysokiej temperatury, to można ją wykorzystać w produkcji wielu różnych leków. Na potrzeby procesu produkcyjnego stosuje się preparat żywiczny składający się z wymaganego leku rozpuszczonego w roztworze fotoreaktywnej substancji chemicznej. Kiedy ta ostatnia zostanie poddana działaniu światła, dojdzie do utwardzenia żywicy do formy drukowanej tabletki.

Leki można wydrukować w 3D w ciągu zaledwie 7 sekund

Jednym z problemów związanych z takim podejściem było warstwowe drukowanie prowadzące do dość niskiego tempa druku. W związku z tym naukowcy postanowili opracować technikę umożliwiającą drukowanie całego obiektu za jednym podejściem. W ten sposób skrócili prędkość drukowania z wielu minut do kilku-kilkunastu sekund. Rekordowy rezultat wynosi zaledwie siedem sekund.

Czytaj też: Nadchodzą nowe leki: naukowcy mają sposób na badanie jadu mniejszych gatunków pająków

Jak to w ogóle działa? Na żywicy jest wyświetlany obraz danego obiektu widoczny z wielu różnych perspektyw. Ilość rzucanego światła stopniowo się kumuluje, by w pewnym momencie doszło do polimeryzacji. Modyfikując intensywność światła padającego pod różnymi kątami i w różnych miejscach nakładania się obrazów, wszystkie punkty mogą osiągnąć ten próg w tym samym czasie. Efekt jest taki, że cały obiekt zostaje utwardzony w niemal jednej chwili. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa będzie produkcja leków na żądanie i to w niemal dowolnym miejscu na Ziemi.