Embracer Group rozpoczęło maj informacją, której nikt się nie spodziewał. Nastąpiło kolejne wielkie przejęcie w branży gier wideo i tym razem łupem pada Tomb Raider!
Tomb Raider poza Square Enix
Czy Square Enix popełniło ogromny błąd? Wydawca postanowił sprzedać kilka swoich studiów wraz z markami, którymi były kojarzone. Wydawca, który w ostatnich latach zasłynął z tego, że jest ciągle niezadowolony z wyników sprzedaży gier zachodnich deweloperów (jak np. ostatni, rewelacyjni Marvel’s Guardians of the Galaxy) postanowił trochę zmienić kierunek działania.
Czytaj też: Aktualizacja 2.4 do Diablo 2 Resurrected zmienia rozgrywkę
Nowy plan Square Enix polega na odciążeniu z prac zachodnich deweloperów (wciąż mają prawa do Just Cause, Life is Strange czy polskiego Outriders), skupić się na wsparciu wschodnich twórców (Final Fantasty VII Remake) oraz postawić na rozwój firmy w kierunku technologii sztucznej inteligencji, chmury i blockchain. Firma ponadto zauważa wzrost zysków z sektorów gier online oraz mobilnych.
Tomb Raider i inne przejęcia
Nowy kierunek rozwoju i inwestycje w nowe technologie sprawiły, że Sqaure Enix pozbyło się kilku studiów deweloperskich i marek gier wideo. O kim i o czym mowa? Square Enix sprzedało Eidos, Crystal Dynamics oraz Square Enix Montreal.
Nowym właścicielem jest bardzo szybko rosnące w siłę Embracer Group, które możecie dziś kojarzyć z takich gier jak Metro, Kingdom Come, Dead Island, Borderlands, World War Z, Knights of the Old Republic Remake, MotoGP, Goat Simulator, Insurgency, Wreckfest czy Elex. Tak, te wszystkie marki i studia (oraz o wiele więcej!) to ostatecznie ten sam wydawca.
Embracer Group inwestuje także w wskrzeszanie gier, które inny pogrzebali (Darksiders, Kingdoms of Amalur) czy od niedawna – wydawanie komiksów (Dark Horse). To właśnie DH Comics wydaje nowe powieści graficzne oparte o marki Wiedźmin, Cyberpunk 2077, Assassin’s Creed, Far Cry czy Tomb Raider.
Czytaj też: Rozgrywka Skull and Bones wyciekła, bo nikt się nie przejmuje umowami
To, co jednak jest prawdziwym trzęsieniem ziemi w tej historii (oprócz zdobycia rewelacyjnych zespołów deweloperskich), to fakt, jakie marki znalazły się pod skrzydłami Embracer Group. Nie ma jeszcze konkretnej listy wyróżniającej poszczególne tytuły, ale pewne jest już, że właściciela zmieniły: Tomb Raider, Deus Ex, Thief oraz Legacy of Kain. Przejęcie studiów oraz gier kosztowało około 300 milionów dolarów, z czego główna część kwoty to opłata za Tomb Raider. Taka kwota za takie marki i studia to rewelacyjna oferta. Warto tutaj podać przykład Sony, które za 229 milionów dolarów kupiło samo Insomniac Games.
Możliwe, że to nie koniec gorących przejęć w branży gier. Wciąż trwa fuzja Microsoftu i Activision-Blizzard, a coraz częściej pojawiają się plotki o potencjalnej wyprzedaży studiów i marek Warner Bros. Discovery. Sony od dawna współpracuje blisko z marką Mortal Kombat. Ciekawe czy zobaczymy takie przejęcie?