Zarządzany przez Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki satelita Environmental Mapping and Analysis Program (EnMap) dostarczył ludzkości pierwsze wielokolorowe obrazy Ziemi o wysokiej rozdzielczości. Jego wystrzelenie nastąpiło z kolei 1 kwietnia.
Pierwsze zdjęcia satelity EnMap
Po spędzeniu ponad miesiąca na orbicie satelita EnMap zobrazował do tej pory pas o szerokości około 30 km i długości około 180 km nad Stambułem w Turcji. Skupił się na cieśninie Bosfor, która wyznacza kontynentalną granicę między europejską i azjatycką częścią kraju, uwieczniając ją na zdjęciach wykonanych za pomocą swojego złożonego hiperspektralnego instrumentu.
Te zdjęcia, które możecie podejrzeć na powyższym nagraniu będą stanowić podstawę do odpowiedniej kalibracji satelity, po której EnMap będzie dopiero w pełni operacyjny. Oficjalnie mówi się, że ten satelita jest najnowocześniejszym narzędziem do zbierania danych, które pomogą światowym naukowcom udokumentować skutki zmian klimatycznych. Wszystko dzięki temu, że zdjęcia są wykonywane w różnych małych zakresach długości fal niewidocznych gołym okiem.
Czytaj też: Samolot odrzutowy na amoniak. Firma Aviation H2 podała termin pierwszego lotu
Stąd motto stojące za EnMap – „nasza Ziemia w więcej niż kolorze”. W praktyce ten satelita może uzyskać dokładne dane o wodzie, roślinności i glebie na dużych obszarach z przestrzeni kosmicznej.